Wyrok WSA w Krakowie z dnia 23 marca 2023 r., sygn. I SA/Kr 1370/22
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Bogusław Wolas, Sędziowie: WSA Michał Niedźwiedź (spr.), WSA Jarosław Wiśniewski, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 23 marca 2023 r. sprawy ze skargi M.J. na rozstrzygnięcie Zarządu Województwa Małopolskiego z 7 października 2022 r., nr FE-XVI.432.8.112.2022 w przedmiocie odmowy przyznania pomocy uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie.
Uzasadnienie
1.1. M. J. – nazywana dalej "Skarżącą", złożyła do L. wniosek o przyznanie pomocy w ramach działania 19.2 "Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowane przez społeczność", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
1.2. Pismem z 7 października 2022 r. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego odmówił Skarżącej przyznania pomocy.
Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał art. 35 ust. 1 ustawy z 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz.U.2022 poz. 1234; dalej jako "ustawa PRON") oraz art. 23 ust. 3 ustawy z 20 lutego 2015 r. o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności ( Dz.U.2022 poz. 943; dalej jako "u.r.l.").
W motywach rozstrzygnięcia organ wyjaśnił między innymi, że wniosek Skarżącej został zgłoszony w ramach naboru ogłoszonego przez L. na realizację operacji z zakresu rozwijania działalności gospodarczej (w oparciu o nowe technologie przyjazne środowisku) w ramach Przedsięwzięcia l.2.2 Innowacyjny rozwój przedsiębiorstw w szczególności w oparciu o nowe technologie przyjazne środowisku (nabór nr [...]).
Po weryfikacji merytorycznej oraz formalnej wniosku, L. przekazała go wraz z dokumentami potwierdzającymi dokonanie wyboru operacji w celu ich sprawdzenia. Ocena Zarządu Województwa Małopolskiego miała polegać na sprawdzeniu spełnienia przez L. warunków określonych w ustawie o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności i dotyczących m.in. zamieszczenia wymaganych informacji w ogłoszeniu o naborze wniosków, zachowaniu wymaganych terminów, zachowania stosownych parytetów, zastosowania procedury wyboru i oceny operacji w ramach LSR oraz sprawdzeniu, czy wybranemu do dofinansowania projektowi poprawnie przyznano punkty w ramach poszczególnych kryteriów.