Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 marca 2023 r., sygn. II SA/Kr 88/23
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Joanna Tuszyńska SWSA Agnieszka Nawara - Dubiel (spr.) SWSA Piotr Fronc po rozpoznaniu w dniu 8 marca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi Fabryki [...] spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 7 listopada 2022 r., znak: SKO.UW/4163/947/2022 w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia wniosku l. uchyla zaskarżone postanowienie, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie na rzecz strony skarżącej Fabryki [...] spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Starosta Wadowicki pismem z dnia 20 lipca 2021 r., nr: NGK.6843.64.2021, wypowiedział F. Spółka Akcyjna wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu Skarbu Państwa, położonego w W., obejmującego działki: nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...], nr [...] o powierzchni łącznej 4,9169 ha, uwidocznione w księdze wieczystej [...], proponując nową wysokość opłaty rocznej.
W dniu 5 kwietnia 2022 r. użytkownik wieczysty F. Sp. z o.o. złożyła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego w ww. nieruchomości gruntowej jest nieuzasadniona lub jest uzasadniona w innej wysokości. Jednocześnie użytkownik wieczysty wniósł o przywrócenie terminu do złożenia powyższego wniosku. W uzasadnieniu wniosku o przywrócenie terminu wskazano, iż w dniu 18 marca 2022 r. użytkownik wieczysty zapłacił kwotę opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego w dotychczas obowiązującej wysokości. W dniu 29 marca 2022 r. doręczono mu pismo Starosty Wadowickiego z dnia 24 marca 2022 r., którym wezwał go do zapłaty kwoty stanowiącej różnicę między należną w 2022 r. opłatą roczną, a zapłaconą już z tego tytułu kwotą. Z pisma wynikało również, iż Starosta Wadowicki za pismem z dnia 20 lipca 2021 r. wypowiedział użytkownikowi dotychczasową wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz ustalił nową wysokość tej opłaty, a wobec wygaśnięcia użytkowania wieczystego w stosunku do wskazanych działek, opłata ta uległa zmniejszeniu. Do dnia doręczenia powyżej opisanego pisma użytkownik nie miał wiedzy, iż doszło do zmiany wysokości opłaty rocznej, na którą powoływał się Starosta Wadowicki. W dniu 29 marca 2022 r. zapoznał się on z dokumentami pozostającymi w posiadaniu organu, z których wynikało m.in., iż w dniu 20 lipca 2021 r. Starosta skierował do użytkownika pismo, które miało zostać mu doręczone w dniu 22 lipca 2021 r. (stempel datownika na zwrotnym potwierdzeniu odbioru). Jak wskazał użytkownik wieczysty, powyższa korespondencja Starosty nigdy jednak nie została mu doręczona, a z treści zwrotnego potwierdzenia odbioru nie wynika w ogóle komu została ona doręczona.