Wyrok WSA w Kielcach z dnia 29 marca 2023 r., sygn. II SA/Ke 125/23
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Miziołek Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka (spr.) Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal Protokolant Starszy inspektor sądowy Joanna Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 marca 2023 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia [...] grudnia 2022 r. [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z 15 grudnia 2022 r., [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu odwołania K. S. (dalej: skarżący), na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., utrzymało w mocy decyzję wydaną z upoważnienia Burmistrza [...] i Gminy w S. odmawiającą przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji
z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad matką W. S..
Rozpatrując sprawę w trybie odwoławczym SKO przytoczyło treść art. 17 ust. 1, 1a i 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych oraz ustaliło, że wnioskiem z 4 sierpnia 2022 r. skarżący zwrócił się do organu I instancji o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną matką – W. S., która jest zamężna. Zgodnie z załączonym do akt sprawy aktualnym orzeczeniem z 19 maja 2021 r. W. S. została zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności na stałe. W orzeczeniu wskazano, że daty powstania niepełnosprawności nie da się ustalić, natomiast ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 19 stycznia 2019 r. Akta sprawy potwierdzają również, że stałą faktyczną opiekę nad matką sprawuje niepracujący syn – K. S.. Wobec tych okoliczności organ odmówił stronie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego ze względu na niespełnienie przesłanki określonej w art. 17 ust. 1b ustawy, gdyż daty powstania niepełnosprawności matki nie da się ustalić.