Wyrok WSA w Kielcach z dnia 16 marca 2023 r., sygn. I SA/Ke 591/22
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Surma (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec Asesor WSA Magdalena Stępniak Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Adamczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 marca 2023 r. sprawy ze skargi D. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] września 2022 r. nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz D. K. kwotę 1.084 (jeden tysiąc osiemdziesiąt cztery) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej ("organ odwoławczy") decyzją z 20 września 2022 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. ("naczelnika") z 14 grudnia 2020 r. nr [...] wydaną dla D. K. ("skarżący", "podatnik", "spółka") w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu umowy depozytu nieprawidłowego.
Organ odwoławczy podał, że naczelnik wszczął w stosunku do spółki postępowanie podatkowe w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu umowy depozytu nieprawidłowego z 19 grudnia 2014 r. w wysokości [...] zł, w związku z niespełnieniem obowiązku wynikającego z przepisu art. 10 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649 ze zm.; dalej "u.p.c.c."). Następnie decyzją z 10 czerwca 2019 r. nr [...] naczelnik określił spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu umowy depozytu nieprawidłowego od kwoty [...]zł, przekazanej 19 grudnia 2014 r. przez spółkę A. Spółka Akcyjna z siedzibą w K. w kwocie [...]zł.
W wyniku rozpatrzenia odwołania organ odwoławczy decyzją z 3 czerwca 2020 r. nr [...] uchylił decyzję z 10 czerwca 2019 r. uznając, że zgromadzony materiał dowodowy jest niewystarczający do podjęcia rozstrzygnięcia. Stwierdzono, że należy podjąć działania w celu ustalenia, czy czynność cywilnoprawna została dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług oraz czy mieści się w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, pojmowanej zgodnie z definicją tego pojęcia zawartą w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Organ odwoławczy zalecił, aby oceniając pod względem prawnopodatkowym dokonaną przez spółkę czynność cywilnoprawą, w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy powyższa czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub jest od niego zwolniona.