Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Kielcach z dnia 14 marca 2023 r., sygn. II SAB/Ke 11/23

Odrzucenie skargi

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka, Sędziowie Sędzia WSA Beata Ziomek, Sędzia WSA Krzysztof Armański (spr.), po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi E. H. na bezczynność Starosty Włoszczowskiego w przedmiocie zawiadomienia o dokonanych zmianach w danych ewidencyjnych p o s t a n a w i a : I. odrzucić skargę; II. zwrócić na rzecz E. H. kwotę 100 (sto) złotych, uiszczoną jako wpis sądowy od skargi.

Uzasadnienie

W piśmie z dnia 31 stycznia 2023 r. E. H. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach skargę na bezczynność i przewlekłe prowadzenie postępowania przez Starostę Włoszczowskiego w przedmiocie złożenia "do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Radomsku a później we Włoszczowie wniosku o wpis otrzymanych z Urzędu Rejonowego w Radomsku w 1998 roku danych ewidencyjnych w przedmiocie zajęcia nieruchomości [...] i [...] pod drogi publiczne przed 1 stycznia 1999 r., dokładnie przed rokiem 1986 r. oraz wpis decyzji administracyjnej w sprawie zajęcia pod drogi publiczne w/w nieruchomości otrzymanych w 1999 r. ze Starostwa Radomszczańskiego lub podległym mu Dyrekcji Okręgowej Dróg Publicznych w Łodzi Zarząd Dróg w Radomsku".

Skarżąca podniosła, że bezczynność i przewlekłość trwa od roku 1999 r. do dnia obecnego. Ponaglenie zostało złożone 19 grudnia 2022 r. Starosta Włoszczowski 31 grudnia 1998 r. otrzymał dokumentację kartograficzną, geodezyjną i ewidencyjną w Urzędzie Rejonowym w Radomsku. Dokumentację odbierała B. B. reprezentująca Starostę Włoszczowskiego. Nieruchomości nr [...] i [...], dla których była prowadzona w Sądzie Rejonowym w Radomsku KW nr [...], a we Włoszczowie od 2005 r. KW nr [...], są własnością skarżącej. Starosta Włoszczowski po otrzymaniu i zewidencjonowaniu dokumentacji w Starostwie był niezwłocznie obowiązany złożyć wniosek do Sądu Rejonowego w Radomsku o wpis w Księdze Wieczystej nr: [...] danych ewidencyjnych wskazujących na zajęcie części nieruchomości [...] i [...]pod drogę publiczną, wskazując jednocześnie podstawę prawną. Starosta Włoszczowski był także zobowiązany ujawnić w ewidencji gruntów dane wskazujące na drogę na wyszczególnianych nieruchomościach. Po przeniesieniu ksiąg wieczystych z Sądu Rejonowego w Radomsku do Sądu Rejonowego we Włoszczowie w 2005 r., także Starosta Włoszczowski nie złożył wniosku o wpis dotyczący zajętych nieruchomości pod drogę publiczną w księgach wieczystych założonych dla tych nieruchomości w Sądzie Rejonowym we Włoszczowie. Starosta Włoszczowski otrzymał w 1999 r. decyzję administracyjną dotyczącą zajętych nieruchomości pod drogę publiczną ze Starostwa Radomszczańskiego bądź jednostki organizacyjnych tegoż starostwa. Świadczy o tym dokument "Protokół zdawczo- odbiorczy z 28.01.1999 r.". Starosta Włoszczowski nie zawiadomił właścicieli, iż istnieje decyzja administracyjna w sprawie zajęcia nieruchomości pod drogę publiczną przysłana z poprzedniego województwa piotrkowskiego. Starosta Włoszczowski nie zgłosił wniosku do Sądu Rejonowego w Radomsku a później do Sądu Rejonowego we Włoszczowie w Wydziale Ksiąg Wieczystych o wpis decyzji do ksiąg wieczystych nieruchomości, których dotyczyły tj. nr ewid. [...] i [...]. Starosta Włoszczowski także nie zmienił danych ewidencyjnych w określonym terminie wskazanym w przepisach prawa. Starosta Włoszczowski przewlekłością i bezczynnością przyczynił się od 1999 r. do pozbawienia prawa do sądu, prawa do odszkodowania w związku z brakiem zgłoszonych wniosków do Sądu Rejonowego Wydział Ksiąg Wieczystych w Radomsku o wpis do księgi wieczystej. Właściciele nieruchomości byli nieświadomi, że istnieją dokumenty potwierdzające zajęcie ich nieruchomości pod drogę publiczną i nie mogli skorzystać z ustawowego prawa do złożenia wniosku o odszkodowanie. Złożenie wniosku o odszkodowanie możliwe było tylko do roku 2005.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00