Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 7 marca 2023 r., sygn. I SA/Gd 1071/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Alicja Stępień, Sędzia WSA Marek Kraus, , , po rozpoznaniu w Wydziale I w trybie uproszczonym w dniu 7 marca 2023 r. sprawy ze skargi S.P.N.E.[...] spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Sz. na interpretację indywidualną Wójta Gminy G. z dnia 27 czerwca 2022 r. nr FN-IV.310.1.2022 w przedmiocie podatku od nieruchomości 1. oddala skargę w zakresie pytania pierwszego; 2. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w części dotyczącej pytania drugiego i trzeciego, 3. zasądza od Wójta Gminy G. na rzecz strony skarżącej kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu 12 maja 2022 r. do Wójta Gminy G. (dalej: Wójt Gminy) wpłynął wniosek S. sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca, Spółka, Skarżąca) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od nieruchomości w zakresie opodatkowania farm fotowoltaicznych. Pismem z dnia 8 czerwca 2022 r. Spółka w odpowiedzi na wezwanie Wójta Gminy uzupełniła złożony wniosek.
Zgodnie z umową dzierżawy przedmiotem umowy jest część działki nr [...] do wyłącznego używania i pobierania pożytków o powierzchni 1,60 ha położonej w obrębie geodezyjnym Zgojewo.
We wniosku wskazano, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Spółka planuje na terenie Gminy rozpocząć inwestycję polegającą na wybudowaniu farmy fotowoltaicznej, na którą składa się montaż paneli (ogniw) fotowoltaicznych na otwartym terenie. Panele fotowoltaiczne składają się z płyt krzemowych półprzewodnikowych, które pod wpływem promieniowania świetlnego działają jako generatory energii elektrycznej. Panele są elementami wymiennymi nie połączonymi w sposób trwały z ramą jak również z słupem wbitym w ziemię. Panele połączone są siecią kabli poprowadzonych pod powierzchnią gruntu wykopem o szerokości 0,5 m. Dodatkowymi elementami farmy są przetwornice i transformatory, które również nie są połączone w sposób stały z gruntem. Panele fotowoltaiczne montowane są na specjalnych ramach, które następnie mocowane są do słupów wbijanych do ziemi przy użyciu małego kafaru. Słupy to dwuteowniki cynkowe wbijane na głębokość 1,5 metra. Farma ma być wybudowana na działce gruntowej o powierzchni 2 ha, przy czym przedmiotem zabudowy będzie maksymalnie 30% gruntu i ta część gruntu będzie wyłączona z produkcji rolnej, pozostała część gruntu, nie zajęta na infrastrukturę techniczną pozostanie gruntem rolnym, na którym będą zasiane trawy.