Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 marca 2023 r., sygn. II SA/Gd 969/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Magdalena Dobek-Rak Sędzia WSA Diana Trzcińska Asesor WSA Wojciech Wycichowski (spr.) po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 marca 2023 r. sprawy ze skargi D. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 27 września 2022 r., nr SKO Gd/4035/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącej D. M. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Wnioskiem z 11 grudnia 2020 r. D. M. (dalej: "Wnioskodawczyni", "Strona", "Skarżąca") wystąpiła do Prezydenta Miasta Gdańska (dalej: "Prezydent", "organ pierwszej instancji") o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji

z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną matką R. D.

Decyzją z 6 kwietnia 2021 r. Prezydent, na podstawie art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.) - dalej: "u.ś.r.", odmówił Stronie wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podał, że R. D. legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanym na stałe, ustalony stopień datuje się od 22 stycznia 2019 r, natomiast nie można ustalić, od kiedy istnieje niepełnosprawność.

Prezydent wskazał, że w piśmie z 20 stycznia 2021 r. Wnioskodawczyni oświadczyła, iż od października 2018 r. sprawuje opiekę nad matką, która jest osobą leżącą, wymagającą ciągłego nadzoru, sporadycznie używającą wózka aby móc posiedzieć w pokoju. R. D. nie pozostaje sama w domu, nie jest zdolna do samodzielnego sporządzania i spożywania posiłków, przyjmowania lekarstw czy wykonywania czynności higienicznych. Strona wskazała, że wykonywane czynności obejmują: zabiegi higieniczne, pomoc w korzystaniu z toalety, mycie, wymiana pielucho-majtek, przebieranie, przewracanie na inny bok, ćwiczenia fizyczne, podawanie lekarstw, robienie zakupów, realizacja recept, przynoszenie opału. Organ pierwszej instancji zaznaczył, że zostało to potwierdzone przez pracownika socjalnego przeprowadzającego wywiad środowiskowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00