Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 marca 2023 r., sygn. III SA/Gd 202/22

Szkolnictwo wyższe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Hyla Sędziowie: Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) Sędzia WSA Paweł Mierzejewski Protokolant Referent Dagmara Szymańska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 marca 2023 r. sprawy ze skargi M. I. na decyzję Rektora Uniwersytetu z dnia 8 grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie stypendium doktoranckiego oddala skargę.

Uzasadnienie

M. I. , w dniu 30 września 2021 r. , złożyła wniosek o przyznanie stypendium doktoranckiego w roku akademickim 2021/2022, w którym wypełniając poszczególne rubryki wpisała w poszczególnych kryteriach: w kryterium 1) terminowa realizacja programu studiów – tak; w kryterium 2) wykazanie się zaangażowaniem: A) w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w ramach praktyk zawodowych – tak – 18 godz., lub B) w realizacji badań naukowych prowadzonych przez wydział – tak - badanie obejmowało 150 osób w kontakcie osobistym i trwało ok. 1,5 godziny na jedną osobę; 3) wykazanie się postępami w pracy naukowej i w przygotowywaniu rozprawy doktorskiej – tak – praca zdana jako gotowa, z ewentualnymi poprawkami.

Na wniosku widnieje adnotacja, że skarżąca uzyskała w sumie 1 punkt- za kryterium 2A.

Wniosek został przez skarżącą uzupełniony w dniu 1 października 2021 r. poprzez precyzyjne wskazanie naukowych osiągnięć w jej rozprawie.

Ponadto w aktach administracyjnych znajduje się wymagana opinia opiekuna naukowego. Prof. dr hab. H. B. w opinii z dnia 4 października 2021 r. wskazała, że wnioskodawczyni samodzielnie przeprowadziła ostatnie, trzecie badanie, które ma być końcowym w jej przewodzie doktorskim, uzyskując 90% zaawansowania rozprawy doktorskiej. W czasie studiów doktoranckich wnioskodawczyni uzyskała już stypendium. Opiekun naukowy skarżącej nie poparła przyznania skarżącej stypendium wskazując na negatywne przesłanki - nikły udział w badaniu pierwszym oraz jedyną publikację, brak zaangażowania w dalsze publikacje , brak działań organizacyjnych i naukowych na rzecz WNS,. Pozytywnymi przesłankami mogą być solidne prowadzenie zajęć, ukończenie w wyznaczonym czasie pisania pracy , choć wydają się być one raczej obowiązkiem Doktoranta bezpłatnych studiów doktoranckich, aniżeli powodem do nagrody.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00