Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 marca 2023 r., sygn. II SA/Gd 724/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędzia WSA Diana Trzcińska Asesor WSA Wojciech Wycichowski (spr.) po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 15 marca 2023 r. sprawy ze skargi J. Ś. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 29 czerwca 2022 r., nr SKO.421.490.2022 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Wnioskiem z 13 marca 2022 r. J. Ś. (dalej: "Wnioskodawca", "Strona", "Skarżący") wystąpił do Burmistrza Miastka (dalej: "Burmistrz", "organ pierwszej instancji") o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym synem P. Ś.

Decyzją z 16 maja 2022 r. Burmistrz, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r., poz. 615) - dalej: "u.ś.r.", odmówił Stronie wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podał, że P. Ś. legitymuje się orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Słupsku

z 22 października 2004 r., którym został zaliczony do znacznego stopnia niepełnosprawności od 21 października 2004 r.

Odwołując się do ustaleń przeprowadzonego w dniu 5 kwietnia 2022 r. wywiadu środowiskowego Burmistrz wskazał, że Wnioskodawca jest osobą w wieku aktywności zawodowej, nie podejmuje zatrudnienia z uwagi na sprawowanie opieki nad osobą niepełnosprawną, jednak zakres i częstotliwość czynności wykonywanych przez Stronę na rzecz syna ogranicza się jedynie do przygotowywania obiadu, gdyż kanapki P. Ś. jest w stanie zrobić sobie sam, oraz do zaopatrzenia w artykuły spożywcze i przemysłowe (średnio 3-4 dni w tygodniu), jak również w przynoszenie opału do mieszkania. Czynności związane z utrzymaniem higieny osobistej, spożywanie posiłków, leków - pomimo amputacji kończyn górnych i noszeniu protez – P.Ś. wykonuje samodzielnie. Jest on osobą aktywną fizycznie, trenuje boks w ramach swoich zainteresowań, ma w domu niezbędne wyposażenie. Przeprowadzający wywiad środowiskowy pracownik socjalny ocenił tym samym, że ze względu na znikome zaangażowanie się w opiekę nad synem nie ma podstaw do przyznania Wnioskodawcy świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00