Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 marca 2023 r., sygn. II SA/Gd 611/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Asesor WSA Justyna Dudek - Sienkiewicz po rozpoznaniu w dniu 8 marca 2023 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi E. S. Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 10 maja 2022 r., nr SKO Gd/5576/21 w przedmiocie umorzenia części nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych oddala skargę.

Uzasadnienie

E. S. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku nr SKO/5576/21 z 10 maja 2022 r., utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta Gdańska z 20 września 2021 r. w przedmiocie umorzenia nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wskazaną wyżej decyzją z 20 września 2021 r. organ I instancji w punkcie 1 rozstrzygnięcia odmówił E. S. umorzenia pozostałej do spłaty należności w wysokości 617,63 zł oraz odsetek ustawowych ustalonych na dzień 20 września 2021 r. w kwocie 79,77 zł z tytułu nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych na dziecko W. S. w okresie od 1 maja 2019 r. do 30 września 2019 r. Jednocześnie w punkcie 2 decyzji Prezydent odmówił rozłożenia na raty pozostałej do spłaty należności oraz odsetek ustawowych, wskazanych w pkt 1, nadto w punkcie 3 decyzji - odroczył termin płatności do 28 lutego 2023 r. pozostałej do spłaty należności oraz odsetek ustawowych, wskazanych w pkt 1 decyzji.

W uzasadnieniu Prezydent wskazał, że zgodnie z art. 30 ust. 9 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm., dalej jako "u.ś.r."), organ właściwy, który wydał decyzję w sprawie nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych, może umorzyć kwotę nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych wraz z odsetkami w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności dotyczące sytuacji rodziny. Prezydent stwierdził, że sytuacja życiowa wnioskodawczyni, choć skomplikowana na wielu płaszczyznach, nie uzasadnia zastosowania najdalej idącej formy ulgi, tj. umorzenia nienależnie pobranych świadczeń wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie. Organ I instancji uwzględnił bowiem, że wnioskodawczyni w dniu 5 lutego 2023 r. osiągnie wiek, w którym nabędzie uprawnienia emerytalne i będzie dysponowała stałym dochodem. Okoliczność, że swoje roszczenia zgłaszają i będą potencjalnie zgłaszać inni wierzyciele, również w zakresie ewentualnej egzekucji z przyznanego za niespełna dwa lata świadczenia emerytalnego, nie tłumaczyłaby odstąpienia od dalszego dochodzenia należności budżetowych. Zatem, realizując dopuszczalną formę ulgi, organ za zasadne uznał odroczenie terminu płatności zadłużenia z tytułu nienależnie pobranych świadczeń do czasu uzyskania przez wnioskodawczynię stabilnego źródła dochodu w postaci emerytury. Niecelowe zdaniem Prezydenta jest natomiast rozłożenie spłaty zadłużenia wobec organu na raty, gdyż E. S. aktualnie pozbawiona jest środków finansowych, które mogłaby przeznaczyć na spłatę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00