Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 30 marca 2023 r., sygn. II SA/Bk 38/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Elżbieta Lemańska (spr.), Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Roleder, asesor sądowy WSA Barbara Romanczuk, Protokolant sekretarz sądowy Natalia Paulina Janowicz, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 marca 2023 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia "P." w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] listopada 2022 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania decyzji o czasowym odebraniu psów 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz skarżącego Stowarzyszenia "P." w S. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] listopada 2022 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku utrzymało w mocy decyzję Burmistrza G. z [...] lipca 2022 r. nr [...], którą odmówiono wydania decyzji o czasowym odebraniu dwóch psów.

Decyzje wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Zawiadomieniem z 4 października 2021 r. (data wpływu drogą mailową do organu 7 października 2021 r.) Stowarzyszenie "P." w S. (dalej: Stowarzyszenie) poinformowało Burmistrza G. o czasowym, wykonanym w trybie pilnym, odebraniu właścicielowi R.M. w dniu 3 października 2021 r. dwóch psów (samca w typie owczarka niemieckiego oraz samicy maści szarej). Jako podstawę prawną czynności wskazało art. 7 ust. 3 w związku z art. 6 ust. 2 pkt 10, 17, 19 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (dalej: u.o.z.).

W piśmie z 8 października 2021 r. Burmistrz wezwał Stowarzyszenie do złożenia wyjaśnień odnośnie danych osób biorących udział w interwencji i okoliczności odebrania zwierząt, a także przekazania protokołu oględzin oraz opinii lekarza weterynarii dotyczącej kondycji fizycznej odebranych podczas interwencji zwierząt, jak również do wskazania miejsca ich przebywania.

W piśmie z 5 października 2021 r., które wpłynęło do organu 18 października 2021 r., Stowarzyszenie zwróciło się do Burmistrza G. o wydanie decyzji o czasowym odebraniu dwóch psów w trybie art. 7 ust. 3 w związku z art. 6 ust. 2 pkt 10, 12, 17 i 19 u.o.z. oraz przekazaniu psów na podstawie art. 7 ust. 1 u.o.z. pod czasową opiekę Stowarzyszenia, a także obciążenie właściciela psów kosztami transportu, leczenia i utrzymania zwierząt. Stowarzyszenie wyjaśniło, że 2 października 2021 r. wpłynęło zgłoszenie, iż pod adresem O. [...], [...] G. znajdują się zaniedbane psy, które nie mają bud, a jeden z nich jest na stałe przywiązany do łańcucha. W dniu 3 października 2021 r. patrol interwencyjny udał się na miejsce celem weryfikacji zgłoszenia. Zastano dwa psy, których stan wskazywał na uzasadnioną konieczność odbioru - samiec, który był na łańcuchu oraz suczka, która biegała luzem. Z oświadczenia właściciela wynikało, że nie posiada on karmy dla zwierząt, które karmione są grochówką i innym ludzkim jedzeniem, nieodpowiednim dla psów. Pies nie posiadał budy, za którą służyła mu kabina do traktora. Z innej strony, obok budynku gospodarczego widać było pozostałości starej budy, które nie chroniły przez warunkami atmosferycznymi. Pies miał widoczne i wyczuwalne żebra, guzy biodrowe i policzalne kręgi kręgosłupa, nie miał dostępu do wody. Ze zgłoszenia wynikało, że na posesji pojawił się kilka tygodni przed interwencją. Suczka przed kilkoma dniami urodziła szczeniaki, których nie znaleziono na posesji, a właściciel psów nie wiedział, co się z nimi stało. Suczka na terenie posesji przebywała około dwa lata, właściciel był zobowiązany do zaopiekowania się szczeniakami do momentu usamodzielnienia. U suczki stwierdzono lekkie wychudzenie, stan zapalny sutków, który nieleczony prowadzi do utraty zdrowia lub nawet życia, powodujący cierpienie. Oba psy miały pchły, nie miały książeczek zdrowia i obowiązkowych szczepień. Stowarzyszenie podkreśliło, że jest to kolejny raz kiedy zwierzęta zostają odebrane od R.M. W grudniu 2020 r. odebrano psa, który był zagłodzony. Świadkiem interwencji w dniu 3 października 2021 r. była A.S., z której relacji wynika, że pies pojawił się na posesji w stanie dobrym, a przez kolejne tygodnie chudł, ponieważ nie otrzymywał pożywienia. Świadek dokarmiała psy. Jak wskazało Stowarzyszenie, z uwagi na warunki utrzymywania psów w stanie rażącego zaniedbania, niezapewnienia odpowiedniej opieki i ich stan zagrażający życiu i zdrowiu, zdecydowano o czasowym odebraniu zwierząt.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00