Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 lutego 2023 r., sygn. IV SA/Wr 680/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędziowie: Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca), Sędzia WSA Katarzyna Radom, , po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 28 lutego 2023 r. sprawy ze skargi H. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Legnicy z dnia 1 września 2022 r. nr SKO/RŚ-423/230/2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Legnicy, po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez skarżącego – H. D. - od decyzji z dnia 6 lipca 2022 r. nr 000053/SP/07/2022 działającego z upoważnienia Burmistrza Miasta i Gminy Świerzawa, Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świerzawie, odmawiającej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na matkę - na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735 ze zm.) - utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Relacjonując przebieg postępowania w sprawie organ podał, że w dniu 15 kwietnia 2022 r. wpłynął wniosek skarżącego o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad matką. Organ I instancji ustalił w toku postępowania, że podopieczna jest osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności na stałe. Skarżący zaś jest osobą zaliczoną do osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym. Organ ten przyjął, że wprawdzie ustawodawca określając negatywne przesłanki nabywania uprawnień do świadczenia, uchylił przesłankę dot. negatywnego rozpatrzenia sprawy w stosunku do osób posiadających uprawnienia do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 czerwca 2019 r. sygn. akt SK 2/17, jednakże w ustalonych okolicznościach należy uznać, że skarżący nie zrezygnował z zatrudnienia lub nie podejmuje zatrudnienia z powodu sprawowanej opieki nad matką, lecz ze względu na zły stan swojego zdrowia, jak zresztą oświadczył pracownikowi socjalnemu podczas wywiadu środowiskowego. Zatem nie ustalono związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy niepodejmowaniem zatrudnienia czy rezygnacją z zatrudnienia, a koniecznością sprawowania opieki nad matką. Ponadto w tej samej miejscowości zamieszkuje brat strony i syn podopiecznej, który jest emerytem i nie posiada ustalonego stopnia niepełnosprawności, mógłby współuczestniczyć w opiece nad matką. Pozostałe dzieci również nie zostały zwolnione z obowiązku niesienia pomocy i opieki wobec matki. Wobec powyższego w pierwszej instancji odmówiono stronie prawa do wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00