Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 21 lutego 2023 r., sygn. II SA/Rz 1083/22
Zaliczka alimentacyjna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Jerzy Solarski Sędziowie WSA Marcin Kamiński /spr./ AWSA Karina Gniewek - Berezowska Protokolant specjalista Anna Mazurek–Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lutego 2023 r. sprawy ze skargi D. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu z dnia 14 czerwca 2022 r. nr SKO.405.ZA.1296.14.2022 w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego - skargę oddala –
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi D. K. (skarżąca) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu (organ odwoławczy) z dnia 14 czerwca 2022 r. nr SKO.405.ZA.1296.14.2022 utrzymująca w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] (organ I instancji) z dnia [...] maja 2022 r. nr [...] o odmowie umorzenia należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Stan faktyczny i prawny sprawy ze skargi na powyższą decyzję przedstawia się następująco.
Decyzją z dnia [...] maja 2022 r. nr [...] organ I instancji działając na podstawie art. 27 ust. 1, ust. 1a, ust. 3, art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (u.p.o.u.a.) art. 104, art. 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (k.p.a.) – odmówił umorzenia należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych na rzecz M. M. i E. M. w wysokości 46.960,27 zł wraz z odsetkami ustawowymi, które na dzień wydania decyzji wynoszą 608,50 zł.
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wyjaśnił, że zgodnie z art. 27 ust. 1 i 1a u.p.o.u.a. dłużnik alimentacyjny jest zobowiązany do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej, łącznie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. Odsetki są naliczane od pierwszego dnia następującego po dniu wypłaty świadczeń z funduszu alimentacyjnego do dnia spłaty. Organ I instancji stwierdził, że przepis art. 30 ust. 1 u.p.o.u.a. nie ma zastosowania w niniejszej sprawie. Zgodnie natomiast z art. 30 ust. 2 u.p.o.u.a. organ właściwy wierzyciela może na wniosek dłużnika alimentacyjnego umorzyć jego należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego łącznie z odsetkami w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną. Organ I instancji podał, że w związku z trudną sytuacją finansową i osobistą skarżąca złożyła wniosek o umorzenie należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wraz z odsetkami ustawowymi na podstawie art. 30 ust. 2 u.p.o.u.a. Wniosek umotywowała tym, że z powodu trudnej sytuacji finansowej i zdrowotnej nie jest w stanie dokonać zwrotu świadczeń. Skarżąca jest osobą całkowicie niezdolną do pracy, posiada orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności. Od wielu lat cierpi na [...]. Ponadto skarżąca wskazała, że utrzymuje się ze świadczenia rentowego, z którego Komornik Sądowy prowadzi egzekucję należności z funduszu alimentacyjnego. Po opłaceniu wszelkich opłat, rachunków stałych oraz wykupieniu leków na życie pozostaje skarżącej niewielka kwota. W związku z powyższym zwróciła się do organu o całkowite umorzenie zaległości.