Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 28 lutego 2023 r., sygn. II SA/Ol 887/22

Prawo miejscowe; Straż pożarna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora (spr.) Sędziowie sędzia WSA Ewa Osipuk sędzia WSA Bogusław Jażdżyk po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 lutego 2023 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w Ostródzie na uchwałę Rady Gminy Grunwald z dnia 31 marca 2022 r. nr XLVIII/374/2022 w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Grunwald za udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych oraz szkoleniach lub ćwiczeniach stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości.

Uzasadnienie

Rada Gminy Grunwald podjęła 31 marca 2022 r. uchwałę Nr XLVIlI/374/2022 w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Grunwald za udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych oraz szkoleniach lub ćwiczeniach.

W złożonej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skardze Prokurator Rejonowy w Ostródzie (dalej jako: "Prokurator", "skarżący") wniósł o stwierdzenie nieważności ww. uchwały w części § 1 pkt ust. 1 i 2 w zakresie zwrotu "za każda rozpoczętą godzinę" i § 2 oraz § 4 w zakresie zwrotu "z mocą obowiązującą od 01.01.2022 roku".

Skarżący zarzucił, że uchwała w zaskarżonej części w sposób istotny narusza art. 7 i art. 94 Konstytucji RP, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2022 r. poz. 559), dalej: "u.s.g.", oraz art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz. U. poz. 2490), dalej: "u.o.s.p.", przez ustalenie ekwiwalentu pieniężnego za uczestnictwo w działaniach ratowniczych, akcjach ratowniczych, szkoleniach, ćwiczeniach, naliczanego "za każdą rozpoczętą godzinę", podczas gdy art. 15 ust. 2 u.o.s.p. uprawnia radę gminy (miasta) do ustalenia wysokości ekwiwalentu, a nie do określenia zasad jego obliczania i wypłacania "za każdą rozpoczętą godzinę", w konsekwencji czego zaskarżona uchwała jest sprzeczna z ustawą kompetencyjną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00