Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 21 lutego 2023 r., sygn. I SA/Łd 769/22

Interpretacje podatkowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk-Drozda (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Bożena Kasprzak Sędzia WSA Cezary Koziński Protokolant: St. asystent sędziego Maciej Dębski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lutego 2023 r. sprawy ze skargi R. B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 sierpnia 2022 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.462.2022.2.SJ w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia 19 sierpnia 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko R. B. w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodu w związku z wypłatą wynagrodzenia z tytułu zakazu konkurencji jest nieprawidłowe.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego:

Wnioskodawca był wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka). Dnia 24 listopada 2021 r. Wnioskodawca sprzedał wszystkie swoje udziały innej spółce (dalej: Nabywca) przez co osiągnął przychód zakwalifikowany jako przychody z kapitałów pieniężnych. Z uwagi na Jego wysoki poziom wiedzy, umiejętności i doświadczenia, zawarł On ze spółką dominującą nad Nabywcą (dalej: "Spółka dominująca") umowę inwestycyjną (dalej: "Umowa"), w której uzgodnione zostało wynagrodzenie za powstrzymywanie się przez Niego od prowadzenia działalności konkurencyjnej. Zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej uniemożliwia Wnioskodawcy prowadzenie działalności w określonym umową zakresie – działalności w obszarze zasobów ludzkich (HR).

Za powstrzymywanie się od określonych czynności Wnioskodawca otrzyma wynagrodzenie liczone, jako określony procent z generowanych obrotów netto spółek z grupy Spółki dominującej z usług pracy tymczasowej na terenie Polski oraz usług outsourcingu HR świadczonych na terenie Polski (dalej "Usługi"). Zakaz konkurencji obowiązuje Wnioskodawcę od dnia podpisania umowy do końca grudnia 2023 r. Wynagrodzenie wypłacane Wnioskodawcy ma zgodnie z założeniami Spółki dominującej służyć zwiększeniu przychodów po stronie Spółki dominującej i jej grupy. Wnioskodawca posiada wysokie kompetencje, a także doświadczenie pozwalające na prowadzenie działalności konkurencyjnej na bardzo wysokim poziomie, przez co rynek dla Spółki dominującej oraz podmiotów z jej grupy mógłby zostać ograniczony, gdyby Wnioskodawca pozostał na nim aktywny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00