Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 28 lutego 2023 r., sygn. II SA/Lu 760/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca) Asesor sądowy Bartłomiej Pastucha po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 28 lutego 2023 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 12 września 2022 r., znak: SKO.41/3309/OS/2022 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

A. M. (dalej także jako: skarżąca) w dniu 24 marca 2022 r. złożyła wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym ojcem S. K.

Decyzją z dnia 22 czerwca 2022 r. Prezydent Miasta Lublina (dalej także jako: Prezydent) omówił skarżącej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Pismem z dnia 10 sierpnia 2022 r. (k. 13 akt admin. II inst.) Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lublinie (dalej także jako: Kolegium) poinformowało skarżącą, że może zawiesić prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i że pobieranie tej renty jest przeszkodą przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

W odpowiedzi na powyższe, pismem z dnia 25 sierpnia 2022 r. skarżąca, reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, oświadczyła, że nie zawiesi prawa do renty (k. 16 akt admin. II inst.). Wraz z pismem wpłynęła do organu kopia aktu zgonu S. K., który nastąpił w dniu 2 sierpnia 2022 r. (k. 15 akt admin. II inst.).

Decyzją z dnia 12 września 2022 r. Samorządowego Kolegium Odwoławcze w Lublinie utrzymało w mocy powyższą decyzję.

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia organ odwoławczy zakwestionował jako nieprawidłowe wydanie decyzji przez organ I instancji w oparciu o art. 17 ust. 1b u.ś.r. Wskazał w tym zakresie na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. K 38/13 (Dz. U. 2014 r., poz. 1443), w którym orzeczono o niezgodności powyższego przepisu z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym w orzecznictwie sądów administracyjnych, nie jest dopuszczalne oparcie decyzji odmawiającej przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na tej części przepisu art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, która została uznana za niezgodną z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. W związku z powyższym Kolegium stwierdziło, że legitymowania się przez S. K. orzeczeniem, z którego wynika, że niepełnosprawność nie powstała w okresie, o którym mowa w art. 17 ust. 1b u.ś.r., nie może stanowić przesłanki negatywnej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00