Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 lutego 2023 r., sygn. I SA/Kr 1221/22

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia Jarosław Wiśniewski Sędziowie: WSA Piotr Głowacki (spr.) WSA Waldemar Michaldo Protokolant: starszy sekretarz sądowy Katarzyna Zbylut po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lutego 2023 r. sprawy ze skargi E. Sp. z o.o. w K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 września 2022 r., nr 0111-KDIB2-3.4014.387.2022.1.JS w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 22 sierpnia 2022 r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki, gdzie pożyczkodawcą była spółka kapitałowa, a pożyczkobiorcą spółka komandytowa.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: Pożyczkodawca lub skarżący) jako E. sp. z o.o. jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością prawa polskiego, prowadzącą działalność między innymi w zakresie: PKD 82.99.Z - pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana.

Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: Pożyczkobiorca) jest spółką komandytową, która prowadzi działalność w zakresie: PKD 68.10.Z - działalność związana z obsługą nieruchomości.

Zainteresowany będący stroną postępowania zawarł 2 grudnia 2019 r. umowę pożyczki jako Pożyczkodawca. Pożyczkobiorcą ww. pożyczki jest Zainteresowany niebędący stroną postępowania.

Zainteresowany będący stroną postępowania jest komplementariuszem Pożyczkobiorcy. Pożyczka została udzielona na warunkach rynkowych. Cele pożyczki były związane z działalnością gospodarczą Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania. Umowa pożyczki jest umową pożyczki pieniężnej w rozumieniu art. 720 Kodeksu cywilnego. Zarówno Zainteresowany będący stroną postępowania (jako Pożyczkodawca), jak i Zainteresowany niebędący stroną postępowania (jako Pożyczkobiorca) są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Pożyczka udzielona przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania Pożyczkobiorcy jest świadczeniem odpłatnym, a wynagrodzeniem za jej udzielenie są należne Pożyczkodawcy odsetki, do których zapłaty zobowiązany będzie Pożyczkobiorca, stosownie do postanowień umowy pożyczki. Pożyczka została udzielona w ramach działalności gospodarczej Zainteresowanego będącego stroną postępowania (jako Pożyczkodawcy), a celem jej udzielenia jest czerpanie zysku, w postaci otrzymanych odsetek. Czynność udzielenia pożyczki przez Zainteresowanego będącego stroną postępowania (jako Pożyczkodawcę) jest działaniem generującym dla Zainteresowanego będącego stroną postępowania przychody, które Pożyczkodawca zaliczy do przychodów z działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00