Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 6 lutego 2023 r., sygn. I SA/Kr 1212/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Dąbek Sędziowie: Sędzia WSA Maja Chodacka (spr.) Sędzia WSA Agnieszka Jakimowicz po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 6 lutego 2023 r. sprawy ze skargi F. w K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 sierpnia 2022 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.373.2022.1.EJ w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżoną interpretację; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz F. w K. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1.1. Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia 24 sierpnia 2022r. nr 0111-KDIB1-2.4010.373.2022.1.EJ Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej po rozpatrzeniu wniosku strony skarżącej F. w K. w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych uznał, iż stanowisko strony jest nieprawidłowe.

1.2. Jak wynika z uzasadnienia zaskarżonej interpretacji skarżąca złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia, czy od ukradzionych/przywłaszczonych z rachunków bankowych Wnioskodawcy przez ówczesną księgową środków pieniężnych Fundacja winna była uiścić podatek dochodowy od osób prawnych, skoro wskutek przestępczego działania ówczesnej księgowej - dokonanego wbrew woli i wiedzy Wnioskodawcy - środki te zostały zdefraudowane, a nie zostały przeznaczone na cele statutowe.

Opisując stan faktyczny Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi działalność statutową skupiającą się na niesieniu pomocy duchowej i materialnej dzieciom i młodzieży ubogiej oraz prowadzeniu działalności wychowawczej, edukacyjnej, a także charytatywnej, która konkretyzuje się w prowadzeniu szkoły publicznej, niesamorządowej, tj. liceum ogólnokształcącego. Wnioskodawca prowadzi także działalność gospodarczą, z której dochody przeznaczane są na finansowanie ww. działalności statutowej. Fundacja posiada również status organizacji pożytku publicznego w rozumieniu art. 20 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 2020r., poz. 1057 ze zm.). Zatem dochody wypracowane przez Fundację w zakresie w jakim są przeznaczane na cele statutowe korzystają ze zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z dyspozycją art. 17 ust. 1 pkt 6c) ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021r., poz. 1800, ze zm. dalej: "ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych") w zw. z art. 24 ust. 1 pkt 1) ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00