Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 lutego 2023 r., sygn. III SA/Kr 1310/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jakub Makuch (spr.) Sędzia WSA Elżbieta Czarny-Drożdżejko Sędzia WSA Tadeusz Kiełkowski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 20 lutego 2023 r. sprawy ze skargi L. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 10 czerwca 2022 r., znak SKO-NP-4115-680/21 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi L. W. (dalej: "skarżący") jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z 10 czerwca 2022 r. (znak SKO-NP-4115-680/21) utrzymująca w mocy decyzję Wójta Gminy G. z 25 października 2021 r. (znak [...]), którą odmówiono skarżącemu przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Decyzja ta zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Skarżący wystąpił 22 września 2021 r. do organu I instancji o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawną matką. Oświadczył, że zrezygnował z prowadzenia gospodarstwa rolnego. Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego i zebraniu oświadczeń od rodzeństwa skarżącego, organ I instancji decyzją z 25 października 2021 r. odmówił przyznania skarżącemu wnioskowanego świadczenia. Przytoczył ustalenia wywiadu środowiskowego, z którego wynika, że matka skarżącego ma 87 lat i jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Leczy się na choroby przewlekłe, tj. nadciśnienie tętnicze, częste zawroty głowy, bóle kręgosłupa, miażdżycę, problemy z poruszaniem się. Skarżący pomaga matce w myciu, ubieraniu, pilnuje przyjmowania leków, zawozi do lekarza, wykupuje leki, robi zakupy, załatwia sprawy urzędowe, sprząta, pierze, gotuje, podaje posiłki. Wedle oświadczeń rodzeństwa skarżącego, drugi syn niepełnosprawnej mieszka w innej miejscowości, jest obecnie na II grupie inwalidzkiej, pobiera z tego tytułu rentę, ma 3-letnią córkę na utrzymaniu i nie podejmuje się opieki nad matką. Z kolei córka niepełnosprawnej oświadczyła, że również mieszka w innej miejscowości niż matka, ma czwórkę dzieci, pracuje i z tych powodów rezygnuje z opieki nad rodzicem. Organ ustalił również, że decyzjami z 31 lipca 2019 r., 8 października 2019 r., 12 listopada 2020 r. i 8 października 2021 r. został skarżącemu przyznany specjalny zasiłek opiekuńczy. Wskazał, że skarżący spełnia warunki określone w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2020 poz. 111 ze zm.; dalej: ustawa), jednak powodem odmowy przyznania świadczenia było niespełnienie przesłanki z art. 17 ust. 1b, bowiem niepełnosprawność powstała później niż do 18 lub 25 roku życia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00