Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 15 lutego 2023 r., sygn. III SA/Kr 1102/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janusz Kasprzycki Sędzia WSA Jakub Makuch (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Marasek-Zybura po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 15 lutego 2023 r. sprawy ze skargi K. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 13 czerwca 2022 r., znak SKO.PS/4110/289/2022 w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego na dofinansowanie zakupu pomocy naukowych oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi K. G. (dalej: skarżąca) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z 13 czerwca 2022 r., znak SKO.PS/4110/289/2022 utrzymująca w mocy decyzję Burmistrza Miasta C. z 23 marca 2022 r. nr [...], którą odmówiono skarżącej przyznania zasiłku celowego na dofinansowanie zakupu pomocy naukowych.

W stanie faktycznym sprawy skarżąca pismem z 23 listopada 2021 r. wniosła o przyznanie zasiłku celowego m.in. na pomoce naukowe dla dzieci. Decyzją z 23 marca 2022 r. organ odmówił przyznania tego zasiłku. Ustalił, że skarżąca spełnia kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 39 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2021 r. poz. 2268 ze zm.; dalej: ustawa), jednak nawet spełnienie przez stronę kryteriów przyznawania świadczeń z pomocy społecznej nie obliguje organu do wydania pozytywnej dla wnioskodawcy decyzji. Organ podkreślił, że skarżąca regularnie korzysta z pomocy ośrodka pomocy społecznej, otrzymała pomoc na żywność i zasiłki celowe, otrzymała również świadczenie Dobry Start na obie córki w kwotach po 300 zł, dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego po 100 zł na każdą z córek, świadczenie wychowawcze 500+ na każde dziecko. W ocenie organu jest to zasób, który skarżąca może przeznaczyć na bieżące potrzeby dzieci. Jak zaznaczył organ, zgodnie z art. 2 ustawy, skarżąca powinna wykorzystać swoje możliwości. Organ przyznał, że sytuacja skarżącej jest trudna, jednak rolą świadczeń z pomocy społecznej nie jest pełne sfinansowanie każdorazowo wszystkich zgłaszanych potrzeb wnioskodawcy. Podkreślił, że ma ograniczone środki, a konieczne jest ich rozdysponowanie na wszystkich, którzy wymagają pomocy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00