Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 1 lutego 2023 r., sygn. II SA/Ke 679/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka Sędziowie Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.) Sędzia WSA Beata Ziomek Protokolant Starszy inspektor sądowy Joanna Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 lutego 2023 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych/ZUS z dnia [...] października 2022 r. [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych/ZUS decyzją z 28 października 2022 r. [...], po rozpatrzeniu odwołania M. G. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 10 maja 2022 r. o odmowie przyznania prawa do świadczenia wychowawczego na dziecko A. G., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu organ podał, że wyrokiem Sądu Okręgowego w Kielcach z 17 czerwca 2020 r. nie została orzeczona opieka naprzemienna nad synem. Powołując się na ten wyrok organ stwierdził ,że zdaniem Sądu "brak jest podstaw do przyjęcia, że opieka naprzemienna byłaby dobra dla dziecka". Sąd ponadto wskazał, że "dla powierzenia opieki naprzemiennej wymagana jest zgoda obojga stron i ich woli komunikowania się odnośnie wszystkich spraw dziecka w sprawie niniejszej obecnie taka sytuacja nie występuje".

Organ stwierdził, że decydujące znaczenie ma powyższy wyrok, a tym samym brak jest podstaw do uznania, że w sprawie zachodzi opieka naprzemienna, która uzasadniałaby zmianę decyzji i przyznanie obojgu rodzicom świadczenia wychowawcze w równych częściach. Sposób ustalenia prawa i wypłaty świadczenia wychowawczego może zostać zmieniony po przedłożeniu wyroku zmieniającego sposób kontaktów z dzieckiem.

W skierowanej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach skardze na powyższą decyzje, domagając się uchylenia obu wydanych w sprawie rozstrzygnięć, M. G. zarzucił naruszenie:

1. prawa materialnego:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00