Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 lutego 2023 r., sygn. III SAB/Gd 95/22

Broń i materiały wybuchowe; Przewlekłość postępowania

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.) Sędzia WSA Paweł Mierzejewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 23 lutego 2023 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia A. z siedzibą w G. na bezczynność Pomorskiego Kuratora Oświaty w przedmiocie rozpatrzenia wniosku o wszczęcie postępowania oraz dopuszczenie do udziału w postępowaniu 1. stwierdza, że Pomorski Kurator Oświaty dopuścił się bezczynności, 2. stwierdza, że bezczynność Pomorskiego Kuratora Oświaty nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, 3. zasądza od Pomorskiego Kuratora Oświaty na rzecz skarżącego Stowarzyszenia A. z siedzibą w G. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Stowarzyszenie A. z siedzibą w G. (dalej zwane: "stowarzyszeniem") wniosło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na bezczynność Pomorskiego Kuratora Oświaty (w skrócie także jako: "organ") w sprawie kontroli legalności statutu Szkoły Podstawowej im. [...] w S.

W sprawie zaistniały następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Pismem z dnia 6 listopada 2021 r. stowarzyszenie wystąpiło do organu z wnioskiem o:

1) przeprowadzenie w ramach sprawowanego na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jednolity: Dz.U. z 2021 r., poz. 1082 ze zm., zwanej dalej: "u.p.o." lub "prawo oświatowe") nadzoru pedagogicznego kontroli legalności statutu ww. szkoły,

2) wszczęcie z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie uchylenia

na podstawie art. 114 u.p.o. sprzecznych z prawem postanowień statutu,

3) dopuszczenie stowarzyszenia do udziału w postępowaniu,

4) wydanie dyrektorowi szkoły zaleceń co do dostosowania statutu do wymogów prawa w zakresie wynikłym z przeprowadzonej kontroli.

Występując z wnioskiem stowarzyszenie wskazało, że występuje w interesie publicznym na podstawie art. 31 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz.U. z 2021 r., poz. 735 ze zm., w skrócie: "k.p.a."). W treści uzasadnienia wniesionego wniosku wskazano na kwestionowane co do legalności poszczególne postanowienia statutu szkoły. Do wniosku stowarzyszenie dołączyło opinię prawną dotyczącą dopuszczalnego prawem zakresu ingerencji w wygląd uczniów nakładanego na mocy statutów szkół.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00