Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 16 lutego 2023 r., sygn. III SA/Gd 607/22

Inspekcja sanitarna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alina Dominiak Sędziowie: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Sędzia WSA Paweł Mierzejewski (spr.) Protokolant: Referent Dagmara Szymańska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lutego 2023 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 15 czerwca 2022 r. nr [...] w przedmiocie zakazu wprowadzania produktów do obrotu handlowego oraz ich wycofania z obrotu oddala skargę.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tczewie przeprowadzając w dniu 22 września 2021 r. monitoring stron internetowych oferujących suplementy diety ustalił, że za pośrednictwem profilu "B.1 A. i M. M." na portalu społecznościowym Facebook, podczas transmisji sprzedażowych, były reklamowane i sprzedawane jako suplementy diety produkty o nazwach: "Y.1" – 100 kapsułek w cenie 200 zł za opakowanie (wyprodukowany przez C.) oraz "R." – 60 kapsułek w cenie 300 zł za opakowanie. Obydwa produkty sygnowane były wizerunkiem A. M. oraz napisem "B.2". Oferowane do sprzedaży za pośrednictwem sieci Internet suplementy diety wprowadzane przez przedsiębiorcę po raz pierwszy do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej nie zostały zgłoszone do Głównego Inspektora Sanitarnego zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

W związku z tym, że sprzedaż za pośrednictwem sieci Internet (z konta na portalu Facebook) prowadzona była przez "B.1 A. i M. M.", upoważnieni przedstawiciele Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tczewie w dniu 22 września 2021 r. przeprowadzili kontrolę interwencyjną w Sklepie B.2 ul. [...], hala [...], [...] T., należącym do M. M. prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą: B.2 M. M. Przebieg kontroli opisano w protokole kontroli nr [...].

W trakcie czynności kontrolnych przeprowadzonych w ww. sklepie, w asyście przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Tczewie, stwierdzono obecność na stanie 151 sztuk produktu o nazwie: "Y.1" Made in the USA exclusively for: C. for B.2 oraz 20 sztuk produktu o nazwie: "Y.2" C., które nie posiadały oznakowania w języku polskim. Z treści sporządzonych w języku angielskim etykiet umieszczonych na produktach wynikało, że w ich skład wchodziły m.in. następujące składniki: Yohimbe Bark Extract, Rauwolscine (90% Alpha Yohimbine), Yohimbine HCL, 1 l-Hydroxy Yohimbine, które są zakazane do stosowania w żywności. Zgodnie bowiem z rozporządzeniem Komisji (UE) 2019/650 z dnia 24 kwietnia 2019 r. zmieniającym załącznik III do rozporządzenia nr 1925/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do johimby lekarskiej (Pausinystalia yohimbe (K.Schum) Pierre ex Beille) (Dz. Urz. UE L 110/21 z 25 kwietnia 2019 r.) kora johimby i preparaty z niej uzyskane zostały wpisane do części A załącznika III - substancje zakazane w żywności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00