Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 16 lutego 2023 r., sygn. III SA/Gd 822/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Sędzia WSA Paweł Mierzejewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 16 lutego 2023 r. sprawy ze skargi E. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 23 listopada 2022 r. nr SKO.420.323.2022 w przedmiocie dodatku węglowego uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta Słupska z dnia 13 października 2022 r. nr MOPR.VI-5413/2934/DW/09/2022/O.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 31 sierpnia 2022 r. E. J. wystąpiła o przyznanie dodatku węglowego oświadczając, że prowadzi dwuosobowe gospodarstwo domowe zamieszkując w S. przy ul. B. [...] w budynku wielorodzinnym z zainstalowanym w nim głównym źródłem ogrzewania - piecem kaflowym na paliwo stałe. W formularzu wniosku zaznaczono, że zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz.U. z 2022 r., poz. 1692., dalej jako "u.d.w.") informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku węglowego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Decyzją z dnia 13 października 2022 r., wydaną na podstawie art. 2, art. 3 ustawy o dodatku węglowym Prezydent Miasta Słupska, po rozpatrzeniu wniosku, odmówił E. J. przyznania dodatku węglowego wskazując, że w deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw, która została zgłoszona do centralnej ewidencji emisyjności budynków, jako główne źródło ogrzewania wskazane zostało ogrzewanie elektryczne / bojler elektryczny.

W odwołaniu od powyższej decyzji E. J. wskazała, że z winy pracownika PGM w S. zostały wprowadzone błędne dane dotyczące sposobu ogrzewania lokalu. Prawidłowe dane w dniu złożenia odwołania zostały skorygowane na poprawne.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Słupsku, utrzymując w mocy decyzją z dnia 23 listopada 2022 r. nr SKO.420.323.2022 decyzję organu pierwszej instancji, powołało się na treść art. 2 ust. 1, 2, 3, 8 i 15 ustawy o dodatku węglowym. W ocenie organu odwoławczego energii elektrycznej nie sposób uznać za paliwo stałe, co wykluczało przyznanie stronie dodatku. Dokonana po dniu 11 sierpnia 2022 r. modyfikacja złożonej deklaracji nie sprawia, że dodatek może być przyznany. Wiążący bowiem jest dla organów stan ujawniony w złożonej deklaracji na dzień 11 sierpnia 2022 r. Okoliczność błędnego wypełnienia deklaracji przez zarządcę budynku nie ma wpływu na rozstrzygnięcie sprawy. Zdaniem organu odwoławczego żaden przepis nie daje uprawnienia organom do badania rozbieżności między wpisami w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków na dzień 11 sierpnia 2022 r. a stanem rzeczywistym, ani tym bardziej ustalania przyczyn i osób ponoszących odpowiedzialność za wadliwe wypełnienie deklaracji. Rolą organów jest sprawdzenie, czy wniosek o przyznanie dodatku węglowego znajduje oparcie w danych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków na dzień 11 sierpnia 2022 r. i bezwzględna odmowa przyznania świadczenia w przypadku stwierdzenia, że strona nie deklarowała ogrzewania gospodarstwa domowego węglem i paliwami węglopochodnymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00