Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 lutego 2023 r., sygn. II SA/Gd 977/22

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Diana Trzcińska Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 15 lutego 2023 r. sprawy ze skargi G. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 5 października 2022 r. nr SKO.421.818.2022 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy Człuchów z dnia 6 września 2022 r. nr 000707/SP/09/2022.

Uzasadnienie

Skarga G. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 5 października 2022 r., nr SKO.421.818.2022, wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

W dniu 28 czerwca 2022 r. G. O. wystąpiła do Wójta Gminy Człuchów o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką, M. C. Decyzją z dnia 8 lipca 2022 r. odmówiono skarżącej wnioskowanego świadczenia wskazując, że ustalony stopień niepełnosprawności M. C. datuje się od dnia 1 czerwca 2009 r., a więc po ukończeniu przez nią 25 roku życia.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Słupsku decyzją z dnia 10 sierpnia 2022 r. decyzję organu pierwszej instancji uchyliło i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia, w wyniku czego Wójt Gminy Człuchów ponownie rozpoznając sprawę decyzją z dnia 6 września 2022 r. odmówił przyznania skarżącej wnioskowanego świadczenia jako przyczynę odmowy ponownie wskazując, że niepełnosprawność M.C. powstała po ukończeniu przez nią 25 roku życia.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Słupsku rozpoznając odwołanie skarżącej, decyzją z dnia 5 października 2022 r. utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Kolegium wskazało najpierw, że pomimo nieuchylenia art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, konieczne jest dokonanie takiej wykładni przepisów ustawy, która nie byłaby sprzeczna ze stanowiskiem Trybunału Konstytucyjnego wyrażonym w wyroku z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt K 38/13. W konsekwencji w stosunku do opiekunów osób wymagających opieki, kryterium momentu powstania niepełnosprawności, jako uniemożliwiające uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego, utraciło przymiot konstytucyjności. Wobec tego, w odniesieniu do tych osób, oceny spełnienia przesłanek niezbędnych dla przyznania świadczenia pielęgnacyjnego należy dokonywać z pominięciem tego kryterium.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00