Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 3 lutego 2023 r., sygn. III SA/Gd 594/22
Akta stanu cywilnego; Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Hyla (spr.), Sędziowie: Sędzia WSA Alina Dominiak, Sędzia WSA Paweł Mierzejewski, Protokolant: Starszy asystent sędziego Robert Daduń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 lutego 2023 r. sprawy ze skargi Prokuratora Regionalnego w Szczecinie na decyzję Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku z dnia 1 marca 2022 r. nr USC.5355.509.2021.JZ w przedmiocie zmiany imienia i nazwiska uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 15 listopada 2021 r. A. K. A. ("wnioskodawca") zwrócił się do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku z prośbą o zmianę drugiego imienia z K. na K. i nazwiska rodowego z A. na C.
W uzasadnieniu wnioskodawca wskazał, że właściwym do rozpoznania sprawy jest Kierownik USC w Gdańsku, gdyż przed tymczasowym aresztowaniem stale zamieszkiwał w G. Oświadczył, że jest osobą wielokrotnie karaną, związaną z przestępczością zorganizowaną, jednak od lutego 2021 r. współpracuje z organami ścigania. Sąd Okręgowy w Warszawie nadał mu status "małego świadka koronnego". Mimo wszystkich praw i obowiązków wynikających z tego statusu nadal musi posługiwać się tym samym nazwiskiem. Przewidując rychłe opuszczenie aresztu śledczego, a także mając na uwadze prowadzenie przez niego działalności gospodarczej, w tym prowadzenie wielu spółek, co wiąże się z publikacją jego danych w ogólnie dostępnych rejestrach CEIDG oraz KRS, obawia się, że osoby ze światka przestępczego, które obciążył, będą mogły wyszukać jego nazwisko i adres prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto jego matka jest biegłym psychologiem i seksuologiem, prowadzi również prywatną praktykę. W związku zaś z jego sprawami karnymi była stawiana w złym świetle, przez co traciła zlecenia i pacjentów.
Wnioskodawca utrzymywał, że zmiana drugiego imienia ma związek z tym, że imię K. wybrał mu jego biologiczny ociec, który jednak okazał się być dla niego i jego matki oprawcą. Natomiast imię K. nosi mąż jego matki, który go wychował i któremu w ten sposób chciał okazać wdzięczność.