Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 2 lutego 2023 r., sygn. II SA/Gd 490/22
Kombatanci
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Diana Wojtowicz po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 2023 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi H. S. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie z dnia 4 maja 2022 r., nr [...] w przedmiocie potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej oddala skargę.
Uzasadnienie
H. S. (dalej: "skarżąca", "strona", "wnioskodawczyni") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 4 maja 2022 r.,
nr DSE3-K0918-D18379-13/22, utrzymującą w mocy decyzję własną tego organu z dnia 22 lutego 2022 r. nr DSE2-K1040-D18379-9D/2, którą odmówiono skarżącej potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:
H. S. złożyła wniosek o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych
(Dz. U. z 2021 r. poz. 1255 ze zm.), dalej: "ustawa", z tytułu działań w latach 1987-1989 polegających m.in. na: odbiorze prasy podziemnej, przekazywaniu materiałów z Regionu Śląsko - Dąbrowskiego, kolportażu ulotek i plakatów (m.in. podczas manifestacji 1-majowej zorganizowanej przez podziemne struktury "Solidarności").
Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, decyzją z 22 lutego 2022 r. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej także jako: "Szef Urzędu", "organ") odmówił stronie potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. W uzasadnieniu organ wskazał, że potwierdza status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych na podstawie udokumentowanego wniosku strony, w przypadku spełnienia przesłanek określonych w art. 2 lub art. 3 ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej, a następnie przytoczył treść wskazanych przepisów. Zdaniem Szefa Urzędu wnioskodawczyni nie wykazała, że prowadziła w ramach struktur zorganizowanych lub we współpracy z nimi, zagrożoną odpowiedzialnością karną, działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce w latach 1987-1989 r. W ocenie organu wnioskodawczyni nie wykazała, aby wspólna działalność ze Z. Ł. oraz z T. S. była działalnością prowadzoną w ramach struktur zorganizowanych lub we współpracy z takimi strukturami, miała charakter ciągły oraz trwała ponad 12 miesięcy. Strona w toku postępowania nie podnosiła, że podlegała represjom określonym w art. 3 ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej.