Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 31 stycznia 2023 r., sygn. II SA/Wr 845/22
Gospodarka mieniem
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Wydziale II sprawy ze sprzeciwu P. W. od decyzji Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] 2022 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego w prawo własności oddala sprzeciw.
Uzasadnienie
Zakwestionowaną sprzeciwem decyzją z [...] 2022 r. (nr [...]) Wojewoda Dolnośląski (dalej jako "wojewoda"; "organ odwoławczy"), po rozpatrzeniu odwołania P. W. (dalej jako "p."; "skarżąca") od decyzji Prezydenta Wrocławia (dalej jako "prezydent"; "organ pierwszej instancji") z [...] (nr [...]) orzekającej o ustaleniu wysokości i okresu wnoszenia opłaty należnej z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości objętej księgą wieczystą nr [...] oznaczonej geodezyjnie jako działka nr [...], AM-34, obręb P. w udziale [...], a także o odmowie ustalenia bonifikaty od tej opłaty, uchylił decyzję prezydenta i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.
Powyższą decyzję wydano w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
Decyzją z [...] 2020 r. (nr [...]) prezydent po rozpatrzeniu wniosku p. ustalił opłatę z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego w prawo własności w udziale [...] do nieruchomości położonej we W. przy P., oznaczonej geodezyjnie jako działka nr [...] na kwotę 5265,81 złotych, płatną przez 20 lat oraz odmówił udzielenia bonifikaty od tej opłaty.
W motywach decyzji organ pierwszej instancji wyjaśnił, że podstawę wniosku stanowią przepisy ustawy z 20 VII 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz. U. z 2020 r. poz. 139, ze zm.), dalej jako "ustawa".
Jak wskazano w uzasadnieniu decyzji p. nabyła prawo użytkowania gruntu do wspomnianej działki na podstawie art. 182 ustawy z 12 IX 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385). Nabycie to nastąpiło z mocy prawa i stanowiło podstawę wpisu do księgi wieczystej nr [...]. P. jako uczelnia była zwolniona z opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa na podstawie art. 424 ustawy z 20 VII 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85, ze zm.), dalej jako "pswn". W latach 1999-2001 oraz 2005 p. zbyła lokale mieszkalne wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Na dzień 1 I 2019 r. w ewidencji gruntów i budynków miasta Wrocławia znajdował się wpis, że P. W. posiada udział 1491/10000 w ww. nieruchomości (zaświadczenie z [...], [...]). Zaświadczeniem z [...] r. (nr [...]) prezydent potwierdził przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntu nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym położonej we W. przy P., oznaczonego geodezyjnie jako działka nr [...], AM-34, obręb P. W zaświadczeniu zawarto informację o opłacie wynikającej z tytułu przekształcenia, którą ustalono z zastosowaniem ustawy z 30 IV 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 362, ze zm.) na kwotę 6901,84 zł i okresie jej obowiązywania wynoszącym 99 lat.