Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 stycznia 2023 r., sygn. III SA/Wr 351/21

Ruch drogowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Magdalena Jankowska-Szostak, Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Borońska (sprawozdawca), sędzia WSA Barbara Ciołek, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 19 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. z siedzibą w W. na akt Prezydenta Wrocławia z dnia 8 kwietnia 2021 r. nr WSO-PA.5410.1883.2021 w przedmiocie odmowa zwrotu opłaty za wydanie karty pojazdu I. uchyla zaskarżony akt; II. uznaje obowiązek Prezydenta Wrocławia do dokonania zwrotu na rzecz strony skarżącej części opłaty w wysokości 925 (dziewięćset dwadzieścia pięć) złotych pobranej za wydanie karty pojazdu marki [...] o numerze rejestracyjnym [...]; III. zasądza od Prezydenta Wrocławia na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi P.. sp. z o.o. z/s we W. (dalej: strona, spółka) jest akt Prezydenta Wrocławia (dalej: Prezydent, organ) z 8 kwietnia 2021 r. (nr WSO-PA.5410.1883.2021) w przedmiocie odmowy zwrotu opłaty za wydanie karty pojazdu.

Z akt wynika, że spółka zażądała od Prezydenta stwierdzenia jej uprawnienia do otrzymania zwrotu kwoty 925 zł, stanowiącej część opłaty wniesionej za wydanie karty pojazdu dla pojazdu marki S. o nr rej. [...]. Jako podstawę żądania wskazała wyrok Trybunału Konstytucyjnego (dalej: TK, Trybunał) z 17 stycznia 2006 r. (U 6/04) i podniosła, że poprzednik prawny spółki uiścił opłatę w kwocie 1000 zł, tj. powyżej faktycznego kosztu wytworzenia karty pojazdu, co oznacza, że organ pobrał opłatę bez stosowanej podstawy prawnej, a konsekwencji z naruszeniem art. 217 i art. 92 ust.1 Konstytucji RP oraz art. 77 ust. 4 pkt 2 i ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r., poz. 1990 ze zm. - dalej: u.P.r.d.).

Prezydent wskazanym na wstępie pismem z 8 kwietnia 2021 r. - odmówił zwrotu żądanej kwoty. Podniósł, że organ był zobowiązany pobrać opłatę związaną z rejestracją pojazdu wskazanego we wniosku w granicach i na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących w dacie rejestracji pojazdu. Opłatę pobrano zgodnie z obowiązującym w dniu rejestracji pojazdu rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 4 marca 2002 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu (Dz. U. Nr 18, poz. 177) - dalej: rozporządzenie, którego niezgodności z Konstytucją nie stwierdził Trybunał Konstytucyjny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00