Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 stycznia 2023 r., sygn. IV SA/Wr 424/22
Kombatanci
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Sędziowie: Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Protokolant: Karolina Sdzuj, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 27 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi N. I. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...]; II. zasądza od Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz N. I. kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych utrzymał w mocy swoje orzeczenie datowane na dzień 1 lutego 2022 r. odmawiające N. I. potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.
Jak wynikało z akt sprawy Skarżący w dniu 4 lutego 2021 r. wystąpił o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. We wniosku wskazał, że brał udział w strukturze Kolportażowej RKS [...], redagowaniu Biuletyny [...], nielegalnie przywiózł do Polski "[...]" od Komitetu Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych w ZSRS, wskazywał także na liczne przesłuchania i zatrzymania przez KGB oraz odmowę przez cztery lata połączenia z rodziną (żoną i synem). W uzasadnieniu podał, że od 1980 r. był zaangażowany w działalność polskiej opozycji, do której wciągnął go K. M. przyszły założyciel Solidarności Walczącej (S.W.). Zaproponował on Stronie redagowanie materiałów o tematyce wschodniej w Biuletynie [...]. Skarżący zredagował ponad 150 artykułów na różne tematy, działał pod pseudonimami, których pomysłodawcą był K. M. Pomimo, że na stałe nie mieszkał w Polsce od 1982 r. Skarżący zaangażował się w działalność podziemną S.W. Został zaprzysiężony przez K. M. i H. Ł. Tłumaczył i kolportował ulotki do żołnierzy sowieckich stacjonujących w Polsce. Był prawdopodobnie jedynym obywatelem ZSRS aktywnie działającym w podziemiu Solidarności.