Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 12 stycznia 2023 r., sygn. II SA/Sz 1049/22
Zagospodarowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Asesor WSA Krzysztof Szydłowski (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 12 stycznia 2023 r. sprawy ze sprzeciwu D. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego D. K. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] października 2022 r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej: Kolegium lub organ odwoławczy), po rozpoznaniu odwołania P. C. od decyzji Nr [...] Burmistrza M. z dnia [...] kwietnia 2022 r., ustalającej na rzecz D. K. warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie farmy elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 2 MW, z niezbędną infrastrukturą techniczną i urządzeniami budowlanymi, na terenie części działki nr [...] obręb ewidencyjny [...], gmina M., orzekło o uchyleniu zaskarżonej decyzji i przekazało sprawę organowi pierwszej instancji do ponownego rozpatrzenia.
Jak wyjaśnił organ odwoławczy w uzasadnieniu, wskutek rozpoznania wniosku inwestora - D. K. (dalej: Inwestor lub Skarżący) Burmistrz M. decyzją Nr [...] z dnia [...] kwietnia 2022 r. ustalił warunki zabudowy dla objętej wnioskiem inwestycji.
Od powyższej decyzji odwołanie do Kolegium złożył uznany za stronę postępowania P. C.. Odwołujący wskazał, że nie wyraża zgody na budowę elektrowni fotowoltaicznej, gdyż inwestycja jest planowana blisko jego zabudowań i domu mieszkalnego, w obszarze oddziaływania falami elektromagnetycznymi. Jak podkreślał też odwołujący, Inwestor nie mieszka na terenie gminy M., w odróżnieniu od dowołującego. Inwestycja będzie również oddziaływać istotnie na środowisko.
Kolegium powołując się na art. 138 w zw. z art. 140 k.p.a. wyjaśniło, iż istota administracyjnego postępowania odwoławczego polega na ponownym rozpatrzeniu i rozstrzygnięciu sprawy administracyjnej rozstrzygniętej przez organ pierwszej instancji, z uwzględnieniem stanu faktycznego i prawnego istniejącego w dniu orzekania przez organ odwoławczy oraz w kontekście zarzutów podniesionych w odwołaniu.