Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 19 stycznia 2023 r., sygn. II SA/Rz 1270/22

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S.WSA Małgorzata Niedobylska /spr./, Sędzia WSA Piotr Popek, Sędzia WSA Jarosław Szaro, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 19 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi R. M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z dnia 20 lipca 2022 r., nr 1801-IOA.4246.14.2022 w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gry hazardowej bez zezwolenia 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu z dnia 28 marca 2022r. nr 408000-408000-COP.4246.88.2022, 2) umarza postępowanie administracyjne.

Uzasadnienie

R. M. (dalej: Skarżąca) poddała kontroli Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie z [...] lipca 2022 r. nr [...], w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie loterii promocyjnej bez wymaganego zezwolenia.

Z przedłożonych Sądowi akt sprawy wynikało, że Skarżąca w roku 2017 prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą R. M. [...]. W piśmie z 9 października 2017 r. [...] Urząd Celno-Skarbowy w K. przekazał Naczelnikowi Urzędu Celno-Skarbowego w P. materiały dotyczące urządzania i prowadzenia loterii promocyjnych bez wymaganego zezwolenia w salonach kosmetycznych działających pod nazwą "S. F.". Marka ta jest programem franczyzowym, w ramach którego na terenie kraju działają samodzielne podmioty gospodarcze, w tym prowadzony przez Skarżącą. Ustalono, że w serwisie społecznościowym FACEBOOK 8 czerwca 2017 r. zamieszczono post o konkursie, a w kolejnych dniach był on przypominany. Warunkiem udziału w konkursie było: polubienie i udostępnienie postu, polubienie fanpage'a "S. F. P.", przesłanie wiadomości prywatnej z informacją o udziale w dodatkowym konkursie z podaniem imienia i nazwiska oraz numeru telefonu, a dzięki temu nabywało się nieodpłatny dowód udziału w loterii. 13 czerwca 2017 r. zamieszczono w serwisie klip wideo z losowania nagrody w postaci miesięcznego karnetu do "S. F. P.". Informację o rozstrzygnięciu konkursu zamieszczono na profilu firmy Skarżącej. Zorganizowane przedsięwzięcie uznano za loterię promocyjną w rozumieniu ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (dalej: u.g.h.), która określa warunki jej przeprowadzenia. W ramach postępowania karno-skarbowego ukarano ją mandatem karnym. Natomiast postanowieniem z 3 marca 2022 r. wszczęto z urzędu postępowanie w sprawie wymierzenia jej kary pieniężnej na podstawie ustawy o grach hazardowych za urządzanie gry hazardowej w postaci loterii promocyjnej bez wymaganego prawem zezwolenia. Kara ta, decyzją z [...] marca 2022 r., została nałożona w wysokości 10.611 zł. Skarżąca nie posiadała bowiem wymaganego zezwolenia, a loteria promocyjna stanowiła rodzaj gry losowej. Przedsięwzięcie to było rodzajem gry hazardowej, ponieważ jej wynik zależał od przypadku. Nie był to konkurs, którego wynik zależałoby od umiejętności lub wiedzy uczestników. Wygrana w postaci karnetu miała charakter rzeczowy w rozumieniu u.g.h., a udział w niej polegał na nieodpłatnym nabyciu dowodu udziału w grze poprzez polubienie i udostępnienie postu, polubienie fanpage'a oraz przesłanie wiadomości o udziale w konkursie z danymi kontaktowymi. Wysokość kary pieniężnej określono na podstawie art. 89 ust. 4 pkt 1 lit. b) u.g.h.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00