Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 stycznia 2023 r., sygn. II SAB/Po 173/22

Przewlekłość postępowania

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Asesor WSA Paweł Daniel (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 27 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi C. M. na bezczynność Wojewody w przedmiocie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy 1. zobowiązuje Wojewodę do rozpoznania wniosku skarżącego z dnia 23 marca 2022 r. o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w terminie miesiąca od dnia doręczenia organowi odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy; II. stwierdza, że Wojewoda dopuścił się bezczynności; III. stwierdza, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; IV. oddala skargę w pozostałym zakresie; V. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego kwotę 597,- zł (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 23 marca 2022 r. pełnomocnik C. M. (obywatela [...], zwanego dalej: "stroną" lub "skarżącym") – radca prawny D. K. złożył wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

W dniu 08 września 2022 r. pełnomocnik strony wniósł ponaglenie w związku z bezczynnością i opieszałością Wojewody (zwanego dalej: "Wojewodą"). Strona wniosła o wyznaczenie Wojewodzie dodatkowego 20-dniowego terminu na załatwienie sprawy, stwierdzenie, że dopuścił się niezałatwiania sprawy w terminie, przez co pozostaje w bezczynności, która miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa. Dodatkowo strona wniosła o wyjaśnienie przyczyn bezczynności i ustalenie winnych.

Powołując się na orzecznictwo sądów administracyjnych pełnomocnik strony stwierdził, że w niniejszej sprawie nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 583 ze zmianami, zwanej dalej jako: "ustawą"). Ustawa powyższa ma zastosowanie wyłącznie do obywateli Ukrainy, a także członków ich rodzin, którzy przybyli do Rzeczypospolitej Polski z uwagi na wojnę, która wybuchła w dniu 24 lutego 2022 r. Z tego też względu nie można uznać, że przepis art. 100c ustawy ma zastosowanie w sprawie. W ocenie pełnomocnika organ administracji publicznej ma obowiązek dochowywać terminów określonych w przepisach procesowych – art. 35 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 2000, zwana dalej: "K.p.a."). Datą wszczęcia postępowania administracyjnego jest data doręczenia organowi żądania określonego we wniosku. Jeżeli decyzja nie zostaje wydana w terminie, organ pozostaje w zwłoce. W przedmiotowej sprawie Wojewoda nie dochował obowiązku z art. 36 K.p.a. i nie powiadomił strony o niemożności załatwienia jego sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00