Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 4 stycznia 2023 r., sygn. III SA/Po 755/22

Transport

Dnia 4 stycznia 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Walentyna Długaszewska Sędzia WSA Mirella Ławniczak (spr.) Asesor sądowy WSA Piotr Ławrynowicz po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 4 stycznia 2023 roku sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. w P. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] sierpnia 2022r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z 11 czerwca 2021 r. nr [...] [...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, wskazując na art. 92a ust. 1 ustawy z dnia 06 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2021 r., poz. 919, dalej także jako u.t.d.) nałożył karę pieniężną w wysokości: 12 000 zł na S. sp. z o.o. w P. (dalej także jako spółka, skarżąca).

W odwołaniu od wskazanej decyzji spółka wniosła o uchylenie decyzji oraz umorzenie postępowania. Spółka zarzuciła naruszenie:

1. przepisów postępowania, w szczególności art. 7, art. 77 i art. 80 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735 z późn. zm., dalej jako K.p.a.) poprzez ustalenie stanu faktycznego sprawy niezgodnie z regułami obowiązującymi w procedurze administracyjnej, co miało istotny wpływ na rozstrzygnięcie decyzji; w szczególności nie wyjaśniono istotnych okoliczności sprawy w sposób nie budzący wątpliwości, w tym:

a) nie wyjaśniono czy spółka miała bezpośredni wpływ na popełnienie naruszenia przepisów o transporcie drogowym;

b) nie wzięto pod uwagę, iż w czasie przeprowadzanej przez organ kontroli obowiązywał stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem COVID-19, i zgodnie z koniecznością ograniczania kontaktów międzyludzkich do minimum, pracownicy spółki pracowali zdalnie, nie przebywali w biurze;

2) naruszenie prawa materialnego, tj.:

a) art 4 pkt 22, art 72 i art 92a u.t.d. oraz Ip.1.6 załącznika nr 3 do u.t.d. poprzez bezpodstawne nałożenie na spółkę kary pieniężnej w wysokości 12 000 zł, w sytuacji gdy spółka na wezwanie organu przedkłada w wyznaczonym terminie dokumenty do których miała dostęp i które była w stanie przygotować, mimo pracy zdalnej pracowników, udzielając na bieżąco wymaganych wyjaśnień;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00