Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 13 stycznia 2023 r., sygn. I SA/Lu 577/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Kazubińska-Kręcisz (sprawozdawca) Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz WSA Grzegorz Wałejko po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 13 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi P. K. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 sierpnia 2022 r. nr 0115-KDIT3.4011.214.2022.5.PS w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej I. uchyla zaskarżone postanowienie i postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 czerwca 2022 r., nr 0115-KDIT3.4011.214.2022.2.MJ; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz P. K. kwotę 597 zł (pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
I SA/Lu 577/22
UZASADNIENIE
Zaskarżonym postanowieniem z dnia 22 sierpnia 2022 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej utrzymał w mocy własne postanowienie z 6 czerwca 2022 r. o pozostawieniu bez rozpatrzenia wniosku P. K. o wydanie interpretacji indywidualnej.
W uzasadnieniu wskazano, że w dniu 17 lutego 2022 r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpłynął wniosek skarżącego o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie, która dotyczyła ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pismem z 29 kwietnia 2022 r. skarżący został wezwany do uzupełnienia wniosku, ale - w ocenie organu - nie wywiązał się z tego obowiązku, co skutkowało wydaniem postanowienia na podstawie art. 14g § 1 Ordynacji podatkowej.
Organ podkreślił, że istotnym elementem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jest opis stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Jest on podstawą faktyczną dla rozstrzygnięcia problemu prawnego będącego tematem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, określa "indywidualną sprawę" wnioskodawcy oraz wyznacza granice, w jakich interpretacja będzie mogła wywołać określone w ustawie skutki prawne. Opis stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) uznaje się za odpowiadający wymaganiom określonym przepisami Ordynacji podatkowej, jeżeli pozwala na realizację wskazanych funkcji. Powinien on zawierać wszelkie elementy istotne dla jego oceny prawnej w kontekście postawionego pytania i przepisu wskazanego jako przedmiot interpretacji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right