Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 25 stycznia 2023 r., sygn. II SAB/Go 101/22

Dostęp do informacji publicznej

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędziowie Sędzia WSA Jarosław Piątek (spr.) Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 25 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi G.K. na bezczynność Dyrektora Zakładu Karnego w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej I. zobowiązać Dyrektora Zakładu Karnego do załatwienia wniosku skarżącego G.K. z dnia [...] r. o udostępnienie informacji publicznej w terminie czternastu dni od dnia doręczenia akt wraz z prawomocnym wyrokiem, II. stwierdza, że Dyrektor Zakładu Karnego dopuścił się bezczynności, która nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, III. w pozostałym zakresie skargę oddala.

Uzasadnienie

W dniu 5 września 2022 r. G.K. wystąpił do Dyrektora Zakładu Karnego z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej poprzez wskazanie:

1. ile w roku 2021/2022 zastosowano środków przymusu bezpośredniego wobec kobiet?, czego one dotyczyły? oraz udostępnienia notatek służbowych osób, które te środki stosowały, a także wpisów zawartych w Centralnej Bazy Danych Osób Pozbawionych Wolności na powyższą okoliczność,

2. ile w roku 2022 wymierzono kar dyscyplinarnych wobec kobiet?, czego one dotyczyły? oraz udostępnienia wydruków powyższych wniosków o wymierzenie kar dyscyplinarnych z Centralnej Bazy Danych Osób Pozbawionych Wolności.

Pismem z dnia [...] września 2022 r. organ poinformował skarżącego, że wnioskowana dokumentacja nie posiada charakteru informacji publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 902, określanej dalej u.d.i.p.) i tym samym nie podlega udostępnieniu. Wskazał też, że zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem sądów administracyjnych informacja o liczbie przypadków stosowania środków przymusu bezpośredniego wobec osób osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych, okoliczności ich stosowania oraz wytworzona na tę okoliczność dokumentacja nie stanowią informacji publicznej. Analogicznie kwestia ta dotyczy także informacji i liczbie i okolicznościach wymierzenia osobie osadzonej kary dyscyplinarnej, a także dokumentacji wytworzonej na tą okoliczność. Powyższe informacje są bowiem informacjami dotyczącymi osób fizycznych posiadających wspólną cechę - nieprzestrzegania obowiązującego prawa i zasad panujących w Zakładzie Karnym. Tym samym wnioskowanej informacji nie można zaliczyć do informacji dotyczących spraw publicznych, a tym samym informacji publicznej. Nie odnosi się ona także do podmiotów publicznych, ani osób pełniących funkcje publiczne, czy mających związek z pełnieniem tych funkcji. Niezależnie od powyższego organ poinformował skarżącego, że dokumentacja wytwarzana i archiwizowana w Centralnej Bazie Danych Osób Pozbawionych Wolności nie posiada walorów informacji publicznej. Dokumentacja ta ma bowiem charakter dokumentu wewnętrznego, który w orzecznictwie sądowoadministracyjnym używany jest dla określenia dokumentu, który nie jest skierowany do podmiotów zewnętrznych (pozasłużbowych). Dokument taki może służyć wymianie informacji między pracownikami danego podmiotu, może określać zasady ich działania w określonych sytuacjach, może też być fragmentem przygotowań do powstania aktu będącego formą działalności danego podmiotu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00