Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 stycznia 2023 r., sygn. I SA/Gd 757/22

Zabezpieczenie zobowiązań podatkowych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Kraus (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia NSA Sławomir Kozik, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Rupińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi R.S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 28 kwietnia 2022 r. nr 2201-IEW.4253.16.2022.KP w przedmiocie określenia przybliżonych kwot zobowiązań podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do sierpnia 2018 r. oraz orzeczenia zabezpieczenia na majątku podatnika oddala skargę.

Uzasadnienie

1. Zaskarżoną decyzją z dnia 28 kwietnia 2022 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku (dalej jako "Dyrektor IAS", "organ drugiej instancji" lub "organ odwoławczy") działając na podstawie art. 33 § 1, § 2 pkt 2, § 3, § 4 pkt 2 i art. 223 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1540, dalej jako "O.p."), po rozpatrzeniu odwołania R. S. (dalej jako "Skarżący"), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie (dalej jako "Naczelnik UCS" lub "organ pierwszej instancji") z dnia 22 listopada 2021 r. w przedmiocie określenia przybliżonych kwot zobowiązań podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do sierpnia 2018 r. oraz orzeczenia zabezpieczenia na majątku podatnika.

2. Rozstrzygnięcie zapadło na tle następującego stanu faktycznego i prawnego sprawy:

2.1. Na podstawie upoważnienia z dnia 20 października 2020 r. Naczelnik UCS wszczął wobec Skarżącego kontrolę celno-skarbową m.in. w zakresie przestrzegania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące w okresie od stycznia do sierpnia 2018 r.

W wyniku prowadzonej kontroli celno-skarbowej organ pierwszej instancji ustalił, że Skarżący zajmował się między innymi sprzedażą hurtową folii stretch oraz jej konfekcjonowaniem (przewijanie na tuleje i sprzedaż jako folia ręczna transparentna i folia maszynowa), a także sprzedażą artykułów spożywczych i w niewielkim zakresie prowadzeniem studio tańca (zajęcia taneczne fitness).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00