Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 24 stycznia 2023 r., sygn. II SA/Bk 870/22

Transport

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Sędziowie asesor sądowy WSA Marta Joanna Czubkowska (spr.), sędzia WSA Marcin Kojło, Protokolant st. sekretarz sądowy Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 stycznia 2023 r. sprawy ze skargi D. W. i M. W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] września 2018 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Naczelnika Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w B. z dnia [...] czerwca 2018 roku numer [...]; 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. na rzecz skarżących D. W. i M. W. solidarnie kwotę 200,00 (słownie: dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Skarga została wywiedziona na podstawie następujących okoliczności.

Naczelnik Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w B. decyzją [...] z [...] czerwca 2018 r. wymierzył D. W. i M. W. prowadzącym działalność gospodarczą jako Firma Transportowo - Handlowa "[...]" Spółka cywilna w P. karę pieniężną w wysokości 5.000 zł za nieuzupełnienie zgłoszenia przewozu towaru zarejestrowanego w systemie monitorowania przewozu towarów pod wskazanym w decyzji numerem Sent. Jako podstawę prawną decyzji wskazano art. 2 pkt 8 i 16, art. 3 ust. 2 pkt 1 lit. b, art. 6 ust. 1 i 3, art. 22 ust. 2, art. 26 ust. 1, 2 i 5 ustawy z 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów (Dz. U. z 2017 r., poz. 708 ze zm.; dalej powoływana jako ustawa Sent). Organ wskazał, że kara została wymierzona za stwierdzoną podczas kontroli środka transportu nieprawidłowość polegająca na braku uzupełnienia w systemie pola dotyczącego numeru zezwolenia drogowego.

W trakcie prowadzonego postępowania organ pierwszej instancji w piśmie z 25 maja 2018 r. pouczył o możliwości odstąpienia od nałożenia kary i zwrócił się do stron o przekazanie informacji, dokumentów uzasadniających ważny interes przewoźnika lub interes publiczny, a które mogą wpłynąć na treść wydanego rozstrzygnięcia. W odpowiedzi na powyższe w piśmie z 4 czerwca 2018 r. M. W. podniósł, że po wprowadzeniu takich danych jak numer rejestracyjny auta, nazwisko kierowcy otrzymano komunikat "Status: kompletne". Taka informacja powalała sądzić, że wszystkie niezbędne informacje zostały wpisane i nie ma żadnych uchybień. Zdaniem strony nie powinno być tak, że uzupełniając zgłoszenie można pozostawić jakiekolwiek pole puste. Jeśli jakaś informacja może być pominięta, to należałby wprowadzić konieczność wpisania sformułowania "nie dotyczy". Określenie statusu zgłoszenia jako "kompletne" może wprowadzić w błąd i prowadzić do niezamierzonych uchybień. Zdaniem strony tak ważny system powinien być bardziej precyzyjny i dokładny. Zwrócono uwagę, że wydruk z systemu Sent wskazuje, że niektóre wypełnione pola zawierają informacje niewłaściwe, np. w polu "numer drogi" jest data wjazdu na teren Polski. Podniesiono, że brak numeru licencji w zgłoszeniu było tylko drobnym przeoczeniem. Kierowca bowiem posiadł stosowny dokument i okazał go kontrolującym. Nie doszło zatem do naruszenia możliwości kontroli, nie było ryzyka istotnego naruszenia obowiązujących przepisów. Jeszcze przed zakończeniem kontroli zgłoszenie zostało uzupełnione o numer licencji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00