Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 grudnia 2022 r., sygn. IV SA/Wr 256/22

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska Sędziowie: Sędzia WSA del. Tomasz Judecki Asesor WSA Marta Pająkiewicz-Kremis (sprawozdawca) Protokolant: Z-ca Kierownika Sekretariatu Wydziału IV Krzysztof Erbel po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 13 grudnia 2022 r. przy udziale Rzecznika Praw Obywatelskich sprawy ze skargi A. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. z dnia [...] lutego 2022 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Decyzją dnia 29 listopada 2021 r. (nr [...]) działający z upoważnienia Wójta Gminy S., Dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w S., orzekł o odmowie przyznania A. T. (dalej: strona, wnioskodawczyni, skarżąca) świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawną córką L. T. W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał na przepisy ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm., dalej: u.ś.r.), regulujące zasady przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych, w szczególności na art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a) u.ś.r. i wskazał, że podstawą odmowy przyznania żądanego świadczenia pielęgnacyjnego jest pobieranie przez wnioskodawczynię renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy od 01 stycznia 2020 r. do 30 czerwca 2024 r.

W odwołaniu od tej decyzji wnioskodawczyni powołała się na wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego zapadłe w sprawach o sygn. akt: I OSK 2392/19 (wyrok z dnia 8 stycznia 2020 r.) oraz I OSK 1546/19 (wyrok z dnia 30 kwietnia 2020 r.).

Po rozpatrzeniu zarzutów odwołania, decyzją z dnia 21 lutego 2022 r. (nr [...]) Samorządowe Kolegium Odwoławcze w J.(dalej: SKO, organ drugiej instancji) utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji. Jak wynika z uzasadnienia tej decyzji, SKO podzieliło stanowisko organu pierwszej instancji w zakresie przyjęcia, że strona nie spełnia przesłanki - niepodejmowania lub rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (tu: córką), wyrażonej w art. 17 ust. 1 u.ś.r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00