Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 grudnia 2022 r., sygn. IV SA/Wr 409/22

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia WSA del. Tomasz Judecki, Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 29 grudnia 2022 r. ze skargi J. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego: oddala skargę w całości

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. utrzymało w mocy orzeczenie Prezydenta Miasta W. odmawiające Stronie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawną matką.

Jak wynikało z akt sprawy w dniu 19 stycznia 2022 r. Skarżąca złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką J. K. legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Powołaną na wstępie decyzją organ I instancji odmówił żądaniu Strony. W uzasadnieniu powołał się na art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 111 ze zm., dalej u.ś.r.), wskazując, że określa on negatywną przesłankę przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uzależnioną od wieku, w którym powstała niepełnosprawność. Niezależnie od tego organ dostrzegł, że Skarżąca ma ustalone prawo do emerytury, której wypłata na jej wniosek została wstrzymana od dnia 1 marca 2022 r. Skarżąca ostatnie zatrudnienie odnotowała w 2004 r., zaś niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała w 2009 r., a zatem po zakończeniu przez Stronę aktywności zawodowej. W okresie pobierania emerytury Skarżąca nie podejmowała zatrudnienia, co stanowi przesłankę negatywną przyznania wnioskowanego świadczenia. W opinii organu brak związku przyczynowego pomiędzy rezygnacją z zatrudnienia lub jego niepodejmowaniem a koniecznością sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną. Końcowo organ przyznał, że Skarżąca w sposób prawidłowy sprawuje opiekę nad matką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00