Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 grudnia 2022 r., sygn. VII SA/Wa 1726/22

Wodne prawo

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Paweł Groński Sędziowie: sędzia WSA Artur Kuś asesor WSA Anna Milicka-Stojek (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 7 grudnia 2022 r sprawy ze skargi K. I. na postanowienie Prezesa Wód Polskich z dnia 29 czerwca 2022 r. znak: 32/KPO/2022 w przedmiocie uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy oddala skargę

Uzasadnienie

Prezes Wód Polskich (dalej jako "organ" lub "PWP") postanowieniem z 29 czerwca 2022 r. nr 32/KPO/2022 utrzymał w mocy postanowienie Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w G. Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (dalej jako "RZGW") z [...] lipca 2021 r. znak [...] odmawiającą uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy dotyczącej przedsięwzięć wymagających uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, dla inwestycji polegającej na rozbiórce istniejącego budynku jednorodzinnego i budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego wolnostojącego na dz. nr [...], obręb [...], przy ul. [...] w G.

Decyzja wydana została w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Prezydent Miasta G. przy piśmie z 9 lipca 2021 r. (data wpływu do adresata w dniu 19 lipca 2021 r.), powołując się na art. 53 ust. 4 pkt 11 lit. a w zw. z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (wówczas Dz.U. z 2021 r. poz. 741 ze zm.), powoływanej dalej jako "u.p.z.p.", przedłożył RZGW projekt decyzji o warunkach zabudowy ustalającej warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy dla inwestycji polegającej na rozbiórce istniejącego budynku jednorodzinnego i budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego wolnostojącego.

RZGW postanowieniem z [...] lipca 2021 r. odmówił uzgodnienia projektu ww. decyzji i wskazał, że teren planowanej inwestycji zlokalizowany jest w obszarze szczególnego zagrożenia powodzią od rzeki S. ([...]) o średnim prawdopodobieństwie wystąpienia powodzi raz na 100 lat (1%) oraz o wysokim prawdopodobieństwie - raz na 10 lat (10%). Głębokość zalania wodą powodziową 1% i 10% mieści się w przedziale głębokości zalania od 0 do 0,5 m. Rzędna wody o prawdopodobieństwie wystąpienia 1% wynosi od 6,33 do 6,41 m n.p.m. W związku z planowaną realizacją inwestycji na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią, zgodnie z art. 390 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 624), powoływanej dalej jako "P.w.", wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. W przedłożonym projekcie decyzji została zawarta taka informacja. RZGW nie wyraził jednak zgody na budowę nowego budynku mieszkalnego na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią, gdzie głębokość zalania wodą powodziową może sięgać ok. 0,5 m.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00