Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 grudnia 2022 r., sygn. II SA/Po 710/22

Kombatanci

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Sędzia WSA Tomasz Świstak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi E. A. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 11 sierpnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich oddala skargę

Uzasadnienie

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej jako Szef Urzędu) decyzją z dnia 11 sierpnia 2022 r., nr [...], wydaną na art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 21 ust. 2 pkt. 4 lit. c) Ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tekst jednolity: Dz.U. z 2021 r., poz. 1858 dalej jako u.o.k.) po rozpatrzeniu sprawy E. A. (dalej jako strona lub skarżący) pozbawił stronę uprawnień kombatanckich.

Z uzasadnienia decyzji wynika, że E. A. uzyskał uprawnienia kombatanckie orzeczeniem Komisji Weryfikacyjnej Związku Bojowników o Wolność i Niepodległość w K. z dnia 28 stycznia 1984 r. z tytułu walki zbrojnej o utrwalanie władzy ludowej w okresie od 14.11.1946 r. do 13.11.1948 r.

Organ wskazał, że przepisy u.o.k. przewidują sytuacje, w których Szef Urzędu zobowiązany jest do pozbawienia uprawnień kombatanckich osoby, w stosunku do której wszczęto postępowanie weryfikacyjne. Jedną z takich sytuacji przewiduje art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c) u.o.k., w myśl, którego pozbawia się uprawnień kombatanckich osobę, która w latach 1944-1956: była zatrudniona, pełniła służbę lub funkcję w aparacie bezpieczeństwa publicznego poza strukturami Urzędów Bezpieczeństwa, Służby Bezpieczeństwa lub Informacji Wojskowej, jeżeli podczas i w związku z tą działalnością wykonywała zadania śledcze i operacyjne związane bezpośrednio ze zwalczaniem organizacji oraz osób działających na rzecz suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie zaś z art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c) tej ustawy odczytywanym samodzielnie osoba, której dotyczy powyższy przepis nie może uzyskać (zachować) uprawnień kombatanckich z żadnego tytułu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00