Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 30 grudnia 2022 r., sygn. II SA/Po 550/22

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Asesor WSA Paweł Daniel po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 30 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi D. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 1 lipca 2022 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Wójt Gminy K. decyzją z dnia 25 maja 2022 r., nr [...], działając na podstawie art. 2 pkt 2, art. 3 pkt 11, art. 17 i art. 26 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 111 ze zm.; dalej: "u.ś.r.") oraz art. 104 i art. 107 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm.; dalej: "K.p.a."), odmówił D. K. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na ojca W. K..

W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, że w dniu 29 kwietnia 2022 r. D. K. złożył wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na ojca Pana W. K., legitymującego się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z dnia 22 marca 2022 r. W treści orzeczenia wskazano, że nie da się ustalić daty powstania niepełnosprawności, natomiast ustalony stopień niepełnosprawności u W. K. powstał w dniu 4 marca 2022 r. W sprawie nie została spełniona więc przesłanka do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego wskazana w art. 17 ust. 1b u.ś.r., albowiem niepełnosprawność u W. K. powstała po ukończeniu 25 lat.

W odwołaniu z dnia 31 maja 2022 r. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego D. K. podkreślił, że samodzielnie sprawuje opiekę nad ojcem. W dniu 27 listopada 2021 r. W. K. doznał udaru niedokrwiennego mózgu. Dodatkowo rozpoznano u niego niedowład połowiczny lewostronny z dyzartrią, naczyniopochodne uszkodzenie mózgu, miażdżycę tętnic szyjnych, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę typu II. Ojciec odwołującego przebywał w szpitalu od dnia [...] listopada 2021 r. do dnia [...] lutego 2022 r. Od momentu powrotu ojca ze szpitala to odwołujący się nim opiekuje. W. K. korzysta z pieluch, nie porusza się samodzielnie, jedynie na wózku inwalidzkim, a w domowym obejściu z asekuracją osoby drugiej. Odwołujący codziennie dojeżdża do taty, przygotowuje mu posiłki i podaje je. Czasami także karmi ojca, albowiem ojciec choruje na reumatoidalne zapalenie stawów co nie pozwala mu na samodzielne jedzenie. Ponadto odwołujący podaje ojcu leki, pomaga w ubieraniu się, myciu, goleniu. Odwołujący podkreślił, że zdaje sobie sprawę, iż pierwszeństwo alimentacji spoczywa na współmałżonku, ale matka odwołującego choruje przewlekle od wielu lat. Dodatkowo kilka lat temu doznała złamania lewej ręki i do dnia dzisiejszego dokucza jej ból, przez co ma znacznie ograniczoną sprawność kończyny górnej. Matka odwołującego jest jedynym żywicielem rodziny, a pracę zawodową wykonuje od 35 lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00