Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 5 grudnia 2022 r., sygn. III SA/Kr 1123/22

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędziowie: Sędzia WSA Hanna Knysiak-Sudyka (spr.) Asesor WSA Marta Kisielowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 5 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi H. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 9 czerwca 2022 r., sygn. akt SKO.NP/4115/213/2022 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnowie decyzją z dnia 22.01.2020 r., sygn. akt SKO.NP/4115/323/2020 utrzymało w mocy decyzję Kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w S. z dnia 23.11.2020 r., którą organ I instancji, w wyniku ponownego rozpoznania wniosku strony z dnia 4.08.2020 r. odmówił skarżącej H. F. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w związku z koniecznością sprawowania opieki nad mężem W. F., legitymującym się orzeczeniem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w D. z dnia 17.08.2017 r. o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanym na stałe, z ustaleniem, że niepełnosprawność istnieje od 56-go roku życia, a ustalony stopień datuje się od 21.07.2017 r.

W uzasadnieniu swej decyzji organ I instancji wskazał na cztery przesłanki odmowy przyznania świadczenia. Pierwszą stanowi okoliczność, iż wprawdzie osoba wymagająca opieki posiada orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności, jednakże niepełnosprawność nie powstała do ukończenia 25 roku życia, a tym samym nie została spełniona przesłanka przyznania prawa do świadczenia wynikająca z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych. Jako drugą przesłankę odmowy świadczenia organ wskazał zaś fakt pobierania przez wnioskodawczynię specjalnego zasiłku opiekuńczego, co w jego ocenie również uniemożliwia przyznanie dochodzonego przez stronę świadczenia, wobec zaistnienia przesłanki negatywnej wymienionej w art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. b ustawy. Kolejną przesłanką uniemożliwiającą przyznanie świadczenia była okoliczność, że wnioskodawczyni pozostaje z osobą wymagającą opieki w związku małżeńskim i nie posiada orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności, co zdaniem organu wypełnia przesłankę negatywną z art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy. Organ wyjaśnił także, że strona pozostawała ostatnio w zatrudnieniu w okresie od 18.05.2015 r. do 17.10.2015 r. na podstawie umowy o pracę na czas określony, natomiast orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności jej męża zostało wydane w dniu 17.08.2017 r., zatem w ocenie organu nie zachodzi związek przyczynowo skutkowy pomiędzy nie podejmowaniem zatrudnienia bądź rezygnacją z wykonywania pracy zawodowej a sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym mężem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00