Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 15 grudnia 2022 r., sygn. I SA/Ke 449/22

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak Sędziowie Sędzia WSA Mirosław Surma Asesor WSA Andrzej Mącznik (spr.) Protokolant Starszy inspektor sądowy Michał Gajda po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi P. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 15 lipca 2022 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad, grudzień 2017 r. oraz za styczeń, luty, marzec 2018 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję w części utrzymującej w mocy decyzję organu pierwszej instancji w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad, grudzień 2017 r. oraz styczeń, luty, marzec 2018 r.; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz P. P. kwotę 7417 (siedem tysięcy czterysta siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1.1 Przedmiotem zaskarżenia jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej z 15 lipca 2022 r. (dalej: "dyrektor", "organ odwoławczy") nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Ś. Urzędu Skarbowego w Kielcach z 18 czerwca 2020 r. (dalej: "naczelnik", "organ I instancji") nr [...] określającą dla P. P. (dalej: "podatnik", "strona", "skarżący") wysokość zobowiązania podatkowego oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za miesiące od listopada 2017 r. do stycznia 2018 r., nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za miesiące luty 2018 r., marzec 2018 r. i ustalającą dodatkowe zobowiązanie w podatku od towarów i usług za miesiące od listopada 2017 r. do stycznia 2018 r.

1.2 Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że przedmiotem sporu w niniejszej sprawie jest prawidłowość skorygowania podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług. Zasady rozliczenia podatku VAT w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności zostały określone przez ustawodawcę w przepisach art. 89a i art. 89b ustawy o podatku od towarów i usług. Na podstawie tych przepisów podatnik może skorygować zarówno podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, w których nieściągalność została uprawdopodobniona. [...] dotyczy tylko tej części wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona. Do końca 2018 r. nieściągalność wierzytelności uważało się za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Natomiast od 1 stycznia 2019 r. podatnik może zmniejszyć podstawę opodatkowania oraz związaną z nią kwotę podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku niezapłaconych wierzytelności (które także nie zostały zbyte), od których terminu płatności upłynęło już 90 dni. Analogiczne zmiany nastąpiły po stronie dłużników. Polegały na skróceniu terminu ze 150 do 90 dni na dokonanie przez nich obowiązkowej korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z faktury, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z tej faktury. Nowe przepisy weszły w życie z początkiem 2019 r., ale mają zastosowanie również do wierzytelności powstałych przed tą datą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00