Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 7 grudnia 2022 r., sygn. II SA/Go 515/22

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Sędziowie Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędzia WSA Jarosław Piątek (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Justyna Dyka-Tarnowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi Skarbu Państwa-Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia podziału nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] r., nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego Skarbu Państwa-Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 5 listopada 2021 r. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (dalej również jako: skarżący, GDDKiA) wystąpił z wnioskiem do Prezydenta Miasta o podział działki o nr ewid. [...], w trybie art. 95 pkt 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j.: Dz. U. z 2021 r., poz. 1899 ze zm., dalej: u.g.n.). Jako cel podziału wnioskodawca wskazał regulację pasa drogowego drogi krajowej - wydzielenie części zbędnych na cele drogowe GDDKiA.

Organ I instancji w toku prowadzonego postępowania wezwał stronę do uzupełnienia braków formalnych ww. wniosku. GDDKiA uzupełnił wniosek, poprzez wskazanie celu dokonania podziału - wydzielenie części zbędnych na cele drogowe, zgodnie z art. 4 pkt 1 i 2 w powiązaniu z uprawnieniami zarządcy drogi oraz przedstawił propozycję zapewnienia dostępu do drogi dla działek po podziale. Nadto strona wyjaśniła, że decyzja ZRID została zrealizowana, bowiem drogę wybudowano i wydano pozwolenie na jej użytkowanie. Obecnie obszar ten posiada status istniejącej drogi krajowej. Skarżąca wyjaśniła również, iż GDDKiA nie posiada uprawnienia do sprzedaży nieruchomości, będących w trwałym zarządzie. Formą zbycia takich nieruchomości jest wygaszenie tego prawa. Dokonanie podziału działki i wszczęcie procedury wygaszenia trwałego zarządu nad częścią nieruchomości zbędnej jest konieczne dla prawidłowego wykonywania przez GDDKiA obowiązków zarządcy dróg krajowych oraz właściwego przestrzegania zasad dyscypliny finansów publicznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00