Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 grudnia 2022 r., sygn. III SA/Gd 364/22

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Mierzejewski Sędziowie: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Sędzia WSA Jolanta Sudoł (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 15 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi J. M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 8 lutego 2022 r., nr SKO Gd/5643/21 w przedmiocie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji w sprawie zatrzymania prawa jazdy oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 8 lutego 2022 r., nr SKO Gd/5643/21 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gdańsku odmówiło J. M. (dalej również jako "strona" lub "skarżący") przywrócenia terminu do wniesienia odwołania.

Z akt sprawy wynikają następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Decyzją z dnia 27 lipca 2021 r., nr K.5430.1777.2021.MG Starosta Kościerski orzekł o zatrzymaniu J. M. prawa jazdy w związku z niedostarczeniem orzeczenia lekarskiego na kategorie AM, A1, A2, i A z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.

W uzasadnieniu wskazano, że strona została skierowana na ww. badania przez Starostę Kościerskiego w dniu 29 marca 2021 r. w związku z otrzymanym przez ten organ prawomocnym wyrokiem sądu powszechnego, na podstawie którego strona została uznana winnym powodzenia samochodu osobowego znajdując się w stanie nietrzeźwości.

Wyznaczony termin dostarczenia orzeczenia upłynął 1 lipca 2021 r. Wskazano przy tym, że zwrot zatrzymanego prawa jazdy nastąpi po ustaniu przyczyny zatrzymania prawa jazdy (w sytuacji dostarczenia stosownego orzeczenia). Jak wynika ze zwrotnego potwierdzenia odbioru decyzja została awizowana, umieszczona w placówce pocztowej w L. i wydana w dniu 6 sierpnia 2021 r. do rąk D. M., jako osobie pełnoletniej zamieszkującej z adresatem. Decyzja zawierała pouczenie o sposobie i terminie wniesienia odwołania.

J. M. wniósł od tej decyzji odwołanie, wskazując, że orzeczenie zostało wydane w maju 2021 r., jednak na skutek: opieki nad chorą żoną, u której postępuje ślepota, a cukrzyca spowodowała amputację nogi, samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego i pracę nie dopełnił obowiązku jego dostarczenia. Ponadto, wraz z odwołaniem wniesiony został wniosek o przywrócenie terminu do jego wniesienia. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że żona strony przez ostatni rok pandemii bardzo chorowała i prawie zmarła na Covid-19. Strona także żyła w ciągłym strachu i ten okres całkowicie zmienił ich życie, powodując wiele trudów w sprawach życia codziennego. Opieka nad żoną w okresie pandemii była dla niego dużym wyzwaniem, podobnie jak ciągłe obostrzenia, trudności z dostaniem się na badania do szpitala i lekarzy. Jednocześnie strona prowadziła gospodarstwo rolne, opiekowała się zwierzętami i miała problemy związane z kapryśną pogodą, a wszystko to zajmowało całkowicie czas. Do wniosku dołączona została dokumentacja medyczna, wskazująca na zły stan zdrowia żony i na jej kilkukrotne pobyty w szpitalu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00