Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 listopada 2022 r., sygn. I SA/Po 180/22
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant: st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 listopada 2022 r. sprawy ze skargi K. Ż. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 20 grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za maj i czerwiec 2015 roku oraz umorzenie postepowania w podatku od towarów i usług za styczeń, luty, marzec, kwiecień, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2015 roku uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
W dniu 2 lutego 2022 r. K. Ż. wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z 20 grudnia 2021 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w [...] z 30 kwietnia 2021 r. nr [...], [...]), [...] określającą stronie zobowiązanie w podatku od towarów i usług za maj i czerwiec 2015 r. oraz umarzającą postępowanie w podatku od towarów i usług za styczeń, luty, marzec, kwiecień, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad i grudzień 2015 r.
Powyższa skarga została wniesiona na tle stanu faktycznego sprawy, w której Naczelnik w 2018 r. przeprowadził kontrolę podatkową u skarżącego w zakresie podatku od towarów i usług oraz w podatku dochodowego od osób fizycznych za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 r. w związku z pismem z 4 marca 2016 r. Komendy Policji [...] informującym o prowadzonym przez nią postępowaniu przygotowawczym w sprawie przywłaszczenia mienia w postaci gotówki pochodzącej ze sprzedaży pojazdów na szkodę wielu osób, tj. o czyn z art. 284 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r. nr 88 poz. 533 ze zm.; dalej: "K.k.") W piśmie tym Policja informowała, że analiza akt prowadzonego postępowania wskazuje, iż jeden z pokrzywdzonych, tj. K. Ż., prowadzi działalność gospodarczą bez jej zgłoszenia do opodatkowania (sprowadzanie samochodów, dalsza ich odsprzedaż i uzyskiwanie z tego tytułu dochodu). Wraz z pismem organ otrzymał dokumentację (35 kart) z akt dochodzenia. Postanowieniem z 6 listopada 2018 r. Naczelnik wszczął wobec skarżącego postępowanie podatkowe, podczas którego ustalił, że skarżący, mimo iż nie był zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, sprowadzał z zagranicy pojazdy samochodowe, o czym świadczył m. in. fakt występowania w latach 2006 - 2014 do urzędu o wydanie zaświadczenia VAT-25 dla 21 pojazdów. Ponadto w okresie objętym kontrolą skarżący dokonywał zakupu we [...] samochodów osobowych, które następnie sprzedawał. Wstawił do komisu w okresie od listopada 2014 r. do czerwca 2015 r. trzy samochody osobowe C. , P. i R. Skarżący zeznał, że te pojazdy zakupił na terenie [...] z zamiarem częściowej sprzedały, ale też do własnego użytku - jest osobą bezrobotną, z zamiarem założenia własnej działalności w tym zakresie. Natomiast J. B. (pracownik komisu) oświadczył, że wcześniej skarżący wstawiał w komis samochody z opłaconą akcyzą, które były na polskich numerach i tamta sprzedaż odbywała się normalnie przez komis, na jego konto były wysyłane pieniądze, bądź podpisywał KW jak rozliczenia były w gotówce. Natomiast 3 samochody (C. , P. i R. ) z zarzutów nie posiadały żadnych dokumentów pozwalających na legalne przyjęcie je w komis i legalną sprzedaż.