Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 listopada 2022 r., sygn. I SA/Po 445/22

Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 listopada 2022 r. sprawy ze skargi D. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 20 kwietnia 2022 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2013 roku 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę [...]- ([...] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego [...], po ponownym rozpoznaniu sprawy, decyzją z 24 września 2021 r., nr [...], [...], [...], [...], określił D. K. (dalej jako: "podatniczka" lub "skarżąca") w podatku od towarów i usług kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika za maj 2013 r. w wysokości [...] zł, zobowiązanie podatkowe za maj 2013 r. w wysokości [...] zł oraz podatek od towarów i usług za maj 2013 r. do zapłaty, na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm. - w skrócie: "u.p.t.u."), w kwocie [...]zł.

W motywach rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, że podatniczka w maju 2013 r. prowadziła działalność gospodarczą w zakresie handlu i usług pod nazwą "O. (dalej jako: "O. ") w [...]. W toku postępowania organ ustalił, że podatniczka w ramach prowadzonej działalności zajmowała się wyłącznie usługami fryzjerskimi (w salonie fryzjerskim był zatrudniony jeden pracownik), natomiast handlem hurtowym towarami spożywczymi zajmował się jej mąż P. K.. Ponadto O. zatrudniała jednego pracownika biurowego - A. Ś. (prywatnie siostra podatniczki). Firma O. nie posiadała własnych samochodów ciężarowych i pomieszczeń magazynowych, korzystała z zewnętrznych usług transportowych i magazynowych. Transakcje handlowe firma przeprowadzała telefonicznie i drogą elektroniczną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00