Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 listopada 2022 r., sygn. I SA/Po 425/22

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 22 listopada 2022 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym uchyla zaskarżone postanowienie.

Uzasadnienie

W dniu 19 maja 2022 r. T. C. wniósł skargę na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z 5 kwietnia 2022 r. nr [...], utrzymujące w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] z 26 października 2021 r. nr [...], przedłużające do 28 lutego 2022 r. termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wykazanej w deklaracji podatkowej VAT-7 za czerwiec 2020 r.

Powyższa skarga została wywiedziona na tle stanu faktycznego sprawy, w której w dniu 27 lipca 2020 r. podatnik złożył deklarację VAT-7 za czerwiec 2020 r., w której wykazał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w kwocie [...]zł. Kwotę [...]zł, stanowiącą część zadeklarowanego zwrotu, skarżący otrzymał 25 września 2020 r., a kwotę [...]zł również stanowiącą część ww. zwrotu postanowieniem z 25 września 2020 r. organ zaliczył na poczet zaległości za wrzesień i listopad 2017 r. Termin zwrotu, zgodnie z postanowieniem z 17 września 2021 r., upływał 31 stycznia 2022 r.

W postanowieniu z 26 października 2021 r., przedłużającym ww. zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do 28 lutego 2022 r., Naczelnik wskazał, że celem weryfikacji rozliczenia wykazanego w deklaracji VAT-7 za czerwiec 2020 r. w dniu 29 września 2020 r. wszczęto kontrolę podatkową. W ocenie organu na obecnym etapie zebrany materiał dowodowy budzi szereg wątpliwości co do faktur zakupu otrzymanych przez z firmy G. sp. z o.o. oraz K. sp. z o.o. Faktury dokumentujące transakcje z K. zostały wystawione przez spółkę w październiku, listopadzie i grudniu 2019 r., z kolei obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu ww. faktur strona dokonała w deklaracji VAT-7 za czerwiec 2020 r. Ponadto zastrzeżenia organu budzą możliwości techniczne i logistyczne firmy K. na wykonanie usług transportowych na rzecz strony, gdyż kwestie te nie zostały na chwilę obecną szczegółowo wyjaśnione i udokumentowane przez osobę reprezentującą spółkę. W zakresie tych transakcji, podatnik przedłożył nowe dowody, które wymagały przeprowadzenia dodatkowych czynności w celu wyjaśnienia stanu faktycznego. Z kolei faktury wystawione z G. budzą wątpliwości z uwagi na rozbieżności wynikające z przesłuchań świadków i rozbieżności w dokumentach w zakresie terminu ich płatności. W związku z powyższym konieczne było ustalenie faktycznego terminu wykonania transakcji zakupu oraz okoliczności wystawienia faktur ujętych w ewidencji. Mając zatem na uwadze powyższe ustalenia, Naczelnik przedłużył termin zwrotu, uwzględniając czas niezbędny na weryfikację jego zasadności, biorąc przy tym pod uwagę złożoność sprawy oraz niezbędny czas na pozyskanie materiału dowodowego, jego analizę, doręczenie protokołu z przeprowadzonej kontroli podatkowej, a także prawo podatnika do złożenia zastrzeżeń oraz ewentualną potrzebę wszczęcia postępowania podatkowego i jego przeprowadzenie przy zachowaniu terminów ustawowych wynikających z przepisów prawa podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00